Halk TV Canlı Yayın
Semra Topçu

Semra Topçu

Tekerleme gibi dilimize işledi

Muu harreem İnn cee

İzlemeye doyamadığım bir tanıtım filmi olmuş bu. Yapanın ellerine sağlık.

Yıllar oldu bu videonun aktardığı Türkiye fotoğrafını, bu videonun hissettirdiği huzuru hissetmeyeli...

Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce'nin klipleri en az katıldığı yayınlardaki hazır cevaplığı kadar ilgi görüyor. Sadece miting alanlarında değil, hem sosyal medyada hem de televizyon reytinglerde ilgi ve alakayı ölçme imkanı var ve görülüyor. Hatta kendisini aşağılama olarak dile getirilen 'garip' nitelemesi bile öyle bir propaganda malzemesinin aracı oldu ki, şaşılacak bir durum. Tamamıyla tersine döndü, laf çıktığı yeri aştı, "garipler" artık halkı temsil eden bir fenomene dönüştü.

Sosyal medyadan Garipler'in kliplerini takip edebildiyseniz, ne demek istediğimi anlıyorsunuz demektir. Örnek olarak şuraya birini iliştiriyorum:

Azimli, güçlü, kararlı...

En önemlisi de haklı.

Adalet isteyen, huzur isteyen, akıllı ve saygılı.

Tıpkı Gezi Direnişi'ndeki gibi 'bizi' ifade eden bir ortamın parçası olma arzusunun yarattığı paylaşım ve birliktelik duygusu. Böyle hissetmeyi özlemişiz.

Şen, güçlü, azimli, kendine ve yanındakine güvenen ve huzurlu. Bu kez 'TAMAM' diyen bir inançla...

2015 seçimleri öncesindeydi. Yerel seçimleri geride bırakırken, yine olmadı neden olmuyor, soruları arasında aslında muhalefetin iktidara bir alternatif oluşturamadığına yönelik değerlendirmeler yapılmış ve bu duruma karşı önlemler düşünülmüştü. İşte o günlerde en çok konuşulan konuların başında No filmi geliyordu. Seçim için hazırlanacak kampanya sürecinde kullanılmak üzere Şili örneği gündeme getiriliyordu.

1988'de gerçekleştirilen Şili referandumundan yola çıkan film, parlak fikirli, genç bir reklamcının Diktatör Pinochet'ye ve baskılarına karşı nasıl başarılı olduğunu anlatıyordu. Elbette perde arkasında muhalefetin örgütlenme bir araya gelebilme başarısı ve çok daha geniş değerlendirmeye muhtaç farklı etkenler de vardı. Ancak işin özü yaşanabilecek güzel bir dünya hayalinin Şili'de insanların gözlerinde canlandırabilmesine imkan tanınması ve buna da ikna edebilen bir kampanya süreci yaşanmasıydı. İhtiyaca tam anlamıyla yanıt veren mesajlar, Şili'de halktan olumlu yanıtı almıştı.

İşte Muharrem İnce'nin mesajları, yayınlanan mini filmler bende bu düşünceleri ve duyguları uyandırdı. Muharrem İnce sadece itiraz etmiyor aynı zamanda nasıl bir Türkiye istediğini de çok net ifade edebiliyor. "Cam"dan değil, "Can"dan konuşuyor. Diyor ki;

Hep birlikte huzur içinde

kimsenin kimseyi incitmediği

adil bir dünyada yaşamak mümkün.

Ne dersiniz bu kez TAMAM mı?

Galiba TAMAM...Umarım ki artık TAMAM.

Bu yazı toplam 975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »