Kılıçdaroğlu, İlk Demecini halktv.com.tr'ye Verdi... 'İstifa' Sorusuna Ne Yanıt Verdi? İmamoğlu İle Aralarında Gerginlik Var Mı?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidarın ahlaki meşruiyeti yoktur” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, dünkü görüşmemizde yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ağır bir dille eleştirerek, “İktidar seçim kampanyasını, yalana, iftiralara, montaj kasetlere dayandırarak yürüttü. Halka yalan söyledi. Halkına yalan söyleyen biri cumhurbaşkanı olabilir mi? İktidarın ve seçim kampanyasının bu yönüyle sorgulanması gerekir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, seçim sonucunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorumu yanıtlarken, “Siyasette abartı olur ama yalana, dolana, sahteciliğe, iftiraya yer yoktur” dedi ve şöyle devam etti:

“Seçim kampanyası boyunca benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların sahte olduğunu, montaj olduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da ahlaki açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin ahlaki meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır.”

Seçimden sonra en çok tartışılan konulardan biri da Kılıçdaroğlu’nun 'istifa edip etmeyeceği'.

Kılıçdaroğlu’na bu konuda bir karar verip vermediğini de sordum.

Şu yanıtı verdi:

“CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

Kılıçdaroğlu bu yanıtlarıyla iktidarın, kendisini ve CHP’yi PKK’yla işbirliği içinde gösteren montaj videolarla yürütülen kampanyasının hem hukuki hem ahlaki açıdan sorgulanması konusunda ısrarlı.

Bugünkü iktidar yapısı içinde yargının böyle bir sorgulama yapması elbette beklenmiyor.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun bu konunun kamuoyunda sorgulamaya ve tartışmaya açılması için ilk adımı atmış oldu.

Seçim sonuçlarının CHP’de ne gibi değişikliklere yol açacağı ise bugün yapılacak MYK ve cumartesi yapılacak Parti Meclisi toplantılarından sonra belli olacak.

Kılıçdaroğlu’na parti içinde bir gerginlik olup olmadığını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla Genel Merkez Yönetimi arasında bir tartışma olup olmadığına ilişkin soruma da “Hiçbir bir sorun yok. Hiçbir gerginlik yok. Hep birlikte konuşup, değerlendirip yol haritamızı belirleyeceğiz” yanıtını verdi.

Seçim sonrasında CHP’de yapılacak yenilikler bu hafta sonu belirlenmiş olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Fikret Bila Arşivi