Tolga Şardan (Büyüteç)

Tolga Şardan (Büyüteç)

İstanbul’da istihdam seferberliği başlıyor

Geçen hafta sonu İstanbul’daydım. Yedi tepeli kentteki ziyaret duraklarımdan birisi Cağaloğlu’ndaki Valilik oldu.

Bâb-ı Âli Yokuşu olarak bilinen caddenin sonundaki Valilik binası, Osmanlı’dan günümüze kalan önemli tarihi eserlerden. Eski Sadaret Dairesi binası, Cumhuriyetle birlikte İstanbul Valileri’nin makamı olarak kullanılıyor.

Bugün İstanbul Valiliği koltuğunda, daha önce 4 kentte valilik yapan Ali Yerlikaya oturuyor.

Meslek gereği mülki idareyi izlediğim dönemlerde Ali Yerlikaya Şırnak, Ağrı ve Tekirdağ’dan sonra Gaziantep Valisi oldu.

Özellikle Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye akını sonrasında, ülkenin bu konudaki seferberliğinde “yerinde müdahaleleri” ile zor şartların ve sürecin kolaylaştırılmasında görev aldı. Türkiye’nin Cerablus’u yeniden inşasında da ekibiyle birlikte görev başındaydı.

Gaziantep’teki görevi sırasında kendisini yakından izleme olanağı bulduğum Yerlikaya, geçen Ekim’de İstanbul Valiliği’ne atandı.

İstanbul en az Gaziantep kadar, belki de daha fazla karışık ve hareketli. 24 saat yaşayan bir kentin valisi olarak günün yaklaşık 18-19 saati ayakta.

Vali Bey’le haftanın son mesai günü ve mesai saati sonrasında görüşme imkânım oldu.

İstanbul Valisi olarak dört ayı geride bırakan Yerlikaya’ya “Gaziantep’i özlüyor musunuz?” diye sorduğumda, kısa ve net biçimde “Özlüyorum” yanıtını verdi.

İstanbul’a istihdam kampanyası

Uzunca bir süre makamında oturmama karşın, sürekli telefon görüşmeleri nedeniyle yeterli sohbet yapamadığım Vali Yerlikaya, misafirliğim sırasında, ertesi gün tatil olmasına karşın, İstanbul’un önde gelen oda ve borsa başkanlarını “kahve içmeye” davet etti.

Yerlikaya, davet kapsamında kent dışına programı olan iş insanlarından bazılarını yoldan çevirdi, kimini uçağa binerken yakaladı.

İş dünyasına yön veren meslek odaları ve borsaların başkanlarını bizzat arayıp kahve daveti yapan Yerlikaya’nın bu çabası benim de tanık olduğum yeni bir kampanya içindi.

Yeni kampanyanın adresi ise, doğrudan iş dünyası.

İstanbul Valiliği, 14 Mart günü “Burası İstanbul, burada iş var” sloganıyla yeni bir istihdam yaratma projesi için düğmeye basıyor.

Bu noktada İstanbul’la ilgili bir istatistiki bilgiyi paylaşayım:

2017-2018 döneminde nüfusu 15 milyondan biraz fazla olan İstanbul’a 385 bin 482 kişi göç etti. Buna karşın, 595 bin 803 İstanbullu ise tersine göçle kentten ayrıldı.

Yani, İstanbul’dan yüzde 13,9 oranında kaçış var. Son üç yıldır yaşanan kentten kaçışın en yüksek boyutu geçen yıl yaşandı.

Rakamlar, kentin taşının toprağının altın olduğu söylemleri geride kaldığını ortaya koyuyor.

Ayrıca yine resmi rakamlara göre, halen kentte 750 bin istihdam açığı var. Kayıtlı işsiz sayısı ise 491 bin dolayında.

İstihdam açığına karşın işsiz sayısı, kalifiye eleman ve düşük ücretli yabancı iş gücü çalıştırılması olarak açıklanıyor.

Bu tabloyu gören Vali Yerlikaya, en az 500 bin istihdam sağlayacak kampanyanın gerçekleşmesi için gelecek hafta Haliç Kongre Merkezi’nde 900 dolayında iş insanını bir araya getirip sorunu yerinde çözmeyi amaçlıyor.

Cuma gecesi geç saatlere kadar bizzat bu konuyla ilgilendi, Vali Yerlikaya.

Turizmde yeni hedef: 20 milyon turist

Vali Yerlikaya ile sohbetimiz sırasında kentin turizm potansiyelinin artırılmasını için başka bir proje üzerinde çalıştığını öğrendim.

Yerlikaya göreve başlamasının ardından turizm sektörünün ağır toplarıyla üç kez toplantı yaparak kente gelen 13.5 milyon turist sayısının 20 milyona çıkarılmasını hedef olarak koydu.

Bu çerçevede, kentin fuar ve kongre merkezi olmasının yanı sıra özellikle gemi turlarıyla hedefin tutturulmasını turizmcilerden istedi.

Yerlikaya’nın bu projedeki sloganı ise, “tam saha hücum”.

Gaziantep’ten sonra ülkenin en büyük kentinin “bir numaralı ismi” olarak kolları sıvayan Vali Yerlikaya’nın çabaları, bakalım nasıl karşılık bulacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar