Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Türkiye gibi ulusal kurtuluş savaşıyla büyük uğraşlarla kurulmuş ve eşit yurttaşlık anlamında her açıdan bir arada yaşamayı hedef edinmiş bir Cumhuriyetin önündeki en büyük iki temel sorundan biri “Irkçılık” diğeri ise “Ümmetçilik”’ti. Kurucu güç olarak Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılan temelleri tehdit eden iki asli unsur bunlardı. 2002 yılına gelene kadar Cumhuriyet kadrolarının en büyük mücadelesi bu iki ayrıştırıcı kavramla ilgili oldu.

Sosyalist ve sol görüşe sahip arkadaşlarımızın “Ulusların kaderini tayin hakkı” üzerinden yürüttükleri “Bağımsız Kürdistan” deneyimi gerçekten mazlum bir ulusun devlete kavuşma telaşı mıydı; yoksa başta Amerika ve İsrail olmak üzere bölgede Işid’i yaratıp ortaya çıkan boşluk sonrası Ortadoğu coğrafyasını “Sevr” anlaşmasına uygun olarak yeniden taksim planı mıydı. Herkesin buna dürüstçe yanıt vermesini istiyorum. Bağnaz ve fanatik bir Milliyetçiliğin bu ülkeyi nasıl bir uçuruma sürükleyeceğini gözden kaçırmadan bu sorunun yanıtına bakmak lazım. Mesela insanın aklına bazı sorular geliyor;

1-Petrol ve gaz zengini bu coğrafyada ulusların kendi kaderini tayin hakkı neden Amerika, Rusya ve İsrail’den geçiyor.

2-ABD neden ısrarla Irak’ta bir buçuk milyon insanın ölümü ve 5 milyon çocuğu yetim bırakıp Irak’ı üçe böldükten sonra Kuzey Irak’ın ayrılması konusunda bu kadar ısrarcı oluyor.

3-Barzani “Bağımsız Kürdistan” referandumuna gitmeden önce uluslararası emperyal petrol şirketleri  Amerikan Exxon Mobil, Chevron, Marathon Oil, Fransız petrol devi Total ve Rus Gazprom’la hangi anlaşmaları imzaladı.

4-16 Nisan referandumu öncesinde Türkiye’ye gelerek doğu ve güneydoğu bölgesindeki Kürt kökenli yurttaşların “Evet” oyu kullanması için Barzani-Erdoğan arasında bir anlaşmaya varıldı mı. Bunun karşılığında Türkiye “Bağımsız Kürdistan” projesine itiraz etmeme sözü verdi mi. Bu anlaşmaya varılmasında Amerika aracılık yaptı mı.

5-Türkiye’de TSK’ya yedek parça bile vermeyip gizli ambargo uygulayan ABD; Barzani’nin ile nasıl bir silah anlaşması yaptı. Barzani, ABD’ye yaptığı son ziyaret sırasında Washington ile Apache AH-64 model saldırı helikopterleri almak için görüşmeler yaptı mı. ABD Barzani’ye , 24 adet Apache helikopterinin satışı için neden onay verdi. Bu helikopterleri nerede kullanacakları konusunda açıklık var mıydı.

6-Irak Silahlı Kuvvetlerinin parasını ödeyip ABD’den satın aldığı 36 uçak ve alınan uçakları Irak’a getirmek için gönderdiği 36 pilottan 6’sı f-16’ları Erbil’e getirmek ve fantomları Barzani’nin emrine vermek için Amerika ile anlaştı mı. Anlaşmada bu uçakların Türkiye’ye karşı kullanılma izni de verildi mi.

7-PYD’ye bin 200 TIR silah yardımı yapan ABD Irak’a “Pasific Uninon” adıyla özel katar çekicileri getirip Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yerleştirmek kaydıyla 140 katarlık trenle yardım yaptı mı. Trende; mayına ve bombaya dayanıklı özel yapım jeep’ler, Howitzer tipinde ağır bombardımanda kullanılacak 60 km menzilli toplar ve omuzdan atılan Stinger füzeleri var mıydı. Eğer bu füzeler Irak’a karşı kullanılmayacaksa Türk sınırında hangi ülkeye karşı kullanılacaktı. Görüntülerin cep telefonuyla Türk istihbaratı tarafından kaydedilip başta Halk TV olmak üzere namuslu ve haysiyetli kanallarda yayınlanmasından sonra ABD neden bir açıklama yapmadı.

8-MOSSAD’ın Kuzey Irak’taki en üst düzey ismi ve 250 kişilik MOSSAD diplomatik atak timinin direktörü Henry Levi; Barzani’ye hangi destek sözü verdi. Peşmergeleri MOSSAD’ın özel çatışma timinden 80 kişilik ekip hangi savunma biçimine göre hazırladı. Bu kamplar neden Türkiye sınırına yakın yerlerde kuruldu.

9-Kendi ülkesinin sınırları ve kendi yurttaşları dışında Ortadoğu yansa bile umurunda olmayan teokratik devlet İsrail neden Kürtleri aniden bu kadar sevmeye başladı. Mesut Barzani ve ailesinin aslında gizli Yahudi olduğu iddiasını Hürriyet gazetesi niye 2003 yılında haber yapma ihtiyacı duydu (

10-Barzani ve İsrail Başbakanı Netenyahu arasında Bağımsız Kürdistan’ın kurulmasının ardından İsrail’de yaşayan 200 bin Kürt asıllı Musevi’nin Erbil’e getirilmesi konusunda bir anlaşma imzalandı mı (

AKP iktidarının bölgede Amerika’nın emriyle kurulacak bağımsız bir Kürdistan’a “hayır” demesi mümkün değil. Bu AKP’nin kuruluş amacına da yapısına da aykırı. Ancak bu kukla devleti bize “Ulusların kendi kaderini tayin hakkı” diye yutturmayın lütfen.

Bu olsa olsa “Kürtleri kukla bir devlet olarak örgütlemeyi hedefleyen Amerika ve İsrail’in tayin hakkı”’dır. Kürtlerin kendi kimlikleriyle kültürleriyle Anadolu’da bir bin yıl daha diğer kimliklerle birlikte aynı ülke sınırları içinde barış ve huzur içinde yaşama hakkı hala saklıdır. Ve onlar için en hayırlısı inanın bana budur.

Unutmayın ki ham milliyetçilik, şovenistlik bu kadar karmaşık bir bölgede kaderini aradığını zannedenlere ancak felaket getirir….

Ve lütfen artık Barzani’den bir “Che Guevara “ yaratma aptallığından vazgeçin….

Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »