Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Biraz düşününce hatırlayacaksınız. Türkiye’de tatil yapan yabancılar için bir reklam spotu hazırlanmıştı. 1983/84 yıllarında TRT’de ardı ardına yayınlanan bu görüntülü reklam kuşağında bir Hollandalı denizde yüzüyor birasını içiyor ve mutluluk gösterisi yapıyordu.

Tanıtım filminin sözleri şöyleydi; “Kucak kucak insanlar gelmeli Türkiye’ye, yanyana oynanmalı samba ve harman dalı, gitar cevap vermeli şu bizim türkülere, dünya gülümsemeli ve hep böyle kalmalı, insanlar bir arada hayattan zevk almalı, düşünün Antalya’da mutlu bir Hollandalı…!”.

Derken ardından Suriye krizi çıktı. Ya da diğer bir deyimle; bizim süper zeka iktidar mensupları ve “Helen ve Zeus” ” kıyafetiyle  dolaşan büyükelçi, ya da önce Amerikalı biriyle evlenen yine bir yabancıyla evlendiği iddia edilen ve her adımda “yerli ve milli” olmalı diyen iktidarın göz bebeği türban bayraktarı Merve Kavakçı gibi başarılı! diplomatlarla dünyaya kök söktüren, “Stratejik derinlik” içinde adeta sarhoş gezen  dış politika anlayışıyla bize giren 5 milyon Suriyeli.

Şimdiki şarkımız söyle; “Düşünün İstanbul’da mafya kurup bize kök söktüren mutlu bir Suriyeli”. Ya da “Düşünün Bodrum’da kumsala s…p bir yandan da denizin kıyıya vurduğu yerde nargile içen zıpkın gibi yurtesever! mutlu bir Suriyeli”. Onun yerine Afrin’de, El Bab’da şehit olan en az bin kınalı kuzu, bin ülkesi için gözünü kırpmadan kendini ateşe atan şehit Mehmetçik.

Birazcık onuru, gururu, şahsiyeti olan herkesin “yeter artık” diye yollara düşmesi gereken bir ülkede kimsenin hiçbir şey olmamış gibi “göbeğini kaşıyarak” izlemesi sadece insanı isyana sevk ediyor.

Gelelim bu işin rakamsal boyutlarına. Devletin yani İçişleri Bakanlığa göç idaresinin rakamlarına göre; Haziran 2018’den bugüne kadar Suriyeli sayısı 3 milyon 570 binden; 3 milyon 594 bine çıkmış. Yani; Haziran ayından bu yana Türkiye’ye giren Suriyeli mülteci sayısı 24 bin artmış. Diyelim ki bir kısmı doğumla artmış öyle olsa bile tek kelime Türkçe bilmeyen bir annenin ve babanın çocuğu Suriyeli göçmen olmayacak mı.

Peki gerçek rakam ne?...

Gerçekten Suriyeli kaç göçmen var Türkiye’de…?

Kayıt dışı göçmen sayısı ne kadar…?

Devlete göre kayıtlı olmayan göçmen sayısı tahminen 116 bin civarında. Gerçek rakam ise Türkiye’de halen elini kolunu sallayarak gezen ve hiçbir resmi devlet kurumunda kaydı bulunmayan Suriyeli sayısı bir buçuk milyon. Rakamla yazayım isterseniz; 1.5000.000. Bu tahmin Birleşmiş Milletlerin göç idaresinin yaptığı bir tahmin. Yani sizin ülkenizde; adam öldürse, ev soysa, yol kesse hesap soramayacağınız bir buçuk milyon yabancı var. Bunların yüzde 60’ı Kilis, Gaziantep ve Hatay’da.

Bugün sadece İstanbul’da bulunan, birinciliği kimseye kaptırmayan, sadece resmi rakamlara göre yaşayan Suriyeli sayısı kaç biliyor musunuz peki…!

559 bin 104 kişi…!

Ne iş yapıyorlar?...

Genelde örgütleniyorlar. Büyük bir çoğunluğu yasal olmayan yollarla kendine iş buluyor. Şu an İstanbul’da gözü en kara mafya tetikçileri Suriyelilerden çıkıyor. Uyuşturucu satışında torbacı, fuhuşta aracı ve satıcı, hırsızlıkta birinci. Boşuna aramayın resmi kayıtlara işlenmiyor bu istatistikler.

Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun yaşadığı il %90,25 ile Kilis. Kilis’te kayıtlı Suriyelilerin sayısı, Türk vatandaşlarının sayısından 13 bin 290 kişi daha az. Umarım iktidar biraz daha gayret eder bu fark kapanır ve bir referandumla Kilis’i hayırlısıyla Suriye’ye teslim ederiz!!!!.

Peki İstanbul’un ardından en çok Suriyeli barındıran hangi iller geliyor derseniz; Şanlıurfa 461 bin 847, Hatay 439 bin 642, Gaziantep 411 bin 567. Konya’da bile 102 bin 469 Suriyeli var.

Peki bu insanlara yani 3 milyon 594 bin Suriyeliye devletin yaptığı yardımın rakamsal boyutu ne kadar biliyor musunuz?

Şimdi sıkı durun;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre durum şöyle;

Tarih 30 Nisan 2017. Erdoğan yabancı çocukları kabulünde konuşuyor. Aynen söylediği şu; “Şimdiye kadar Suriyeli kardeşlerimize 25 milyar dolar harcadık…!”

Tarih 7 Mayıs 2018. Erdoğan yine Suriyelilere yardımı anlatıyor. Aynen söylediği şu; “Şu ana kadar Suriyelilere yaptığımız yardım ne kadar oldu biliyormusunuz. 31 Milyar dolar oldu”.

Tarih 25 Eylül 2018. Erdoğan New York’ta BM’de konuşuyor. Aynen söylediği şu; “Sadece bugüne kadar Suriyeli sığınmacılara harcadığımız tutar 32 milyar dolar”.

Tarih 1 Aralık 2018. Erdoğan Arjantin’de G-20 liderler zirvesinde konuşuyor. Konu yine Suriyelilere yapılan yardım. Aynen söylediği şu; “Sayıları 4 milyonu aşkın masuma ev sahipliği yapıyoruz. Dünyada en çok mülteciyi barındıran ülke Türkiye’dir. Şimdiye kadar onlara harcadığımız para 33 milyar dolar”.

Şimdi; Türkiye sadece bir yılda (30 Nisan 2017’de rakam 25 milyar dolar dikkatinizi çekerim) Suriyelilere “8 milyar dolar” harcamadıysa bu rakamlar ne? Bugüne kadar devletin denetimden görevli tek bir kurumu ya da kuruluşu Suriyelilere yapılan yardım konusunda tek bir sayfalık bir rapor hazırladı mı? Gerçek rakam ne? Gerçek rakamı bilen biri var mı? Peki Cumhurbaşkanının konuşma metinlerini hazırlayanlar bu rakamı net olarak biliyor mu? Bilerek ya da bilmeyerek dünya liderimizi aldatıyor olabilirler mi?

Her neyse…

Ümit Özdağ Yeni Çağ gazetesindeki köşesinde yazmış. 2020 yılında Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı 7,5 milyona ulaşacakmış. Özdağ bunu iki ayrı pencereden görmüş birincisi yani “yerli ve milli olanı” Özdağ’a göre şöyle; “Erdoğan'ın amacı Türk devletinin demografik yapısını değiştirerek millet kimliği yerine ümmet kimliğine dayanan yeni bir sosyoloji yaratmak. Bu sosyoloji üzerinde amaçladığı hilafet rejiminin daha rahat oturacağını düşünüyor”.

Bir de emperyalistlerin hesabı var Özdağ’a göre. O da şöyle; “Emperyalizmin Suriyelilerin Türkiye'de kalmasını istemesinin birinci nedeni, Suriye'nin kuzeyini PKK'ya vermek istemesidir. İkinci neden ise, gelecek on yıllarda Türkiye'de bir Kürdistan kurmak için çıkarılacak iç savaşta Suriyeli sığınmacılardan istifade etmektir”.

Onun için…Siz biraz daha huzur içinde Türk dizisi izleyip çekirdek çitlerken…

Yakında şu şarkıyı çok daha sık duyacaksınız; “Düşünün Türkiye’de 7,5 milyon mutlu Suriyeli”….

Bu yazı toplam 1073 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »