Halk TV Canlı Yayın
Semra Topçu

Semra Topçu

Oysa kadına ve çocuğa şiddetin, cinsel istismarın yüzde 1400 arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Böyle bir düşünce ne kadar masum olabilir ki? Kadınlarını, çocuklarını koruyamayan bir ülkenin yurttaşı olarak 'eyvah' dedirtiyor.

Bu ülkede güçlü bir kadın hareketi, güçlü kadın örgütleri var ve konuyu dikkatle izliyorlar.

Cinsiyet eşitliği projesini terk etme düşüncesini dile getiren Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan. Ona göre cinsiyet eşitliği ve buna benzer projeler Avrupa ülkeleri tarafından dayatılıyormuş. Aileyi, toplum yapımızı ve dokumuzu çökertiyormuş!

Bu kişinin hedefinde AB uyum yasaları çerçevesinde imzalanmış olan İstanbul sözleşmesi var. Bu sözleşme, “kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin” Avrupa Konseyi’nin bir sözleşmesi.

Yazarın 'yıkıcı' bulduğu şiddete itiraz edilmesi mi, boyun eğilmemesi mi, ölümlere dur denilmesi mi? Akıl alır gibi değil. Bu yazarın düşüncesi umarım ülkemizi yönetenlerin de düşüncesi değildir ve bir niyeti açığa çıkarmıyordur. Biz uyarı görevimizi yapalım ve dikkatle gelişmeleri takip edelim. Takip edelim ki, kazanılmış haklarımızdan olmayalım.

Geçen yılın son aylarında Halk TV olarak bir kampanyaya imza attık. Üç video ile bu ülkede şiddet görenlere 'yalnız değilsiniz' demek istedik. Sevgili Canan Güllü'nün başkanlığındaki Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun ihbar hattını duyuran klipler hazırladık.

Kadına yönelik şiddette artışın önüne geçilemeyen Türkiye'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu güç birliği ve eşitlik mücadelsi veriyor. Bu anlamda o güç birliğinin bir parçası olmayı hem insan olarak hem de bu ülkenin bir yurttaşı olarak önemsiyorum.

Ülkemizde şiddetin ve tecavüzün artışına, iktidar zihniyetinden kaynaklanan sorunların neden olduğunu düşünüyor ve özünde de 'eşitlik' mücadelesinin yattığına inanıyorum. O nedenle sözün başında 'eşitlik' karşıtı bir yargı görünce 'eyvah' dedim. O yüzden alarm verdim.

Bundan sonra dikkatle takip etmeliyiz ama bir yandan da kendi gündemimizde soruna, sorunu birebir yaşayana dost eli uzatmalıyız.

Bu amaçla şimdi yeni bir hazırlığımız var.

Halk TV'nin kamu spotlarında vurguladığımız  “Bir hayat kurtarabilirsiniz” sloganı, 'Korkma, yalnız değilsin' ile devam etmişti. Son videoda ise 'Yasalarla güçlüyüz, kadın-erkek birlikte bütünüz ve eşitiz' demiştik.

Şimdi 'yanınızdayız' diyeceğiz, sorun yaşayan yurttaşlarımızın sesini duyurmaya çalışacağız. Pek yakında...

Çünkü biz şiddetin-öldürmenin değil, sevginin ve yaşatmanın yani sizin yanındayız.

Bu yazı toplam 1094 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »