Bir halk nasıl özler ve ister karanlığı...!

"Bir halk nasıl özler ve ister karanlığı...!"

İnsanlığın umududur yeni yıl. Umutla bekler yeni bir yılın kendisine ve ülkesine getireceği yenilikleri ve güzellikleri. Heyecanla, adım adım geride bırakır eskiyen yıldaki hayal kırıklıklarını, üzüntülerini ve umutsuzluklarını. Onun için gökyüzü aydınlatılır havai fişeklerle. Onun için milyarlarca insan sokağa dökülür ve eli yüreğinde geriye doğru saymaya başları; "10,9,8,7,6,5,4,3,2,1...".

Yılbaşı gecesi bir gözüm ekranda. Ben de sevgili abim Uğur Dündar gibi şişirilmiş, denge gözeten, bir tek şampanya kadehi ya da eğlenceye dair iz görmediğim, yöneticilerinin korkudan "ödü b...una" karışmış, spotların bile karanlığı işaret ettiği korkak ve pısırık kanallar yerine dünya kanallarını izledim. Haberler şöyleydi;

"Saat 14.00'da yeni yılı karşılayan Yeni Zelanda'daki Sky Tower'da dakikalarca havai fişek gösterisi yapıldı.Yeni Zelanda, 2019'un ilk dakikalarına yine havai fişek gösterileriyle 'merhaba' dedi.Sokaklardaki insan sayısı 500 bini geçti"

"Yeni Zelanda'nın ardından yeni yılı kutlayan bir diğer ülke Avustralya oldu.Türkiye saati ile 16,00'da yeni yıla giren Sydney'deki havai fişek gösterileri görkemli anlara sahne oldu. Gösterilere 1 milyona yakın Avusturalyalı katıldı".

"Fransa'nın başkenti Paris'te yeni yıl, tüm coşkusuyla kutlandı.Şehrin dünyaca ünlü caddesi Champs-Elysees'de bulunan Arc de Triomphe tarihi anıtında havai fişek ve üç boyutlu ışık şovları düzenlendi. Kutlamalar ilerleyen saatlere kadar devam etti."

"ABD'nin New York eyaletindeki yeni yıl kutlamaları kapsamında Times Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, yağan yağmura rağmen geri sayım için yerlerini aldı."

"Yeni yıl kutlamalarının merkezi yine İngiltere’nin başkenti Londra oldu. Avrupa'nın en büyük havai fişek gösterisine şahit olmak için 100 binden fazla insan, London Eye dönme dolabının etrafında toplandı.İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni yıl etkinlikleri, dünyanın dört bir yanından gelen insanlar nedeniyle 7 farklı dilde organize edildi. Dünyanın birçok ülkesinden Londra'ya akın eden insanlar, konserlerin, akrobasi şovlarının ve havai fişek gösterilerinin tadını çıkardı. 1 yıldır restorasyonda olan Big Ben saat kulesi, yılbaşına tekrar aydınlatıldı. Dünyanın en büyük dönme dolaplarından olan London Eye'a yerleştirilen 8 ton havai fişek, geri sayımın bitmesiyle ateşlenerek unutulmaz bir görsel şölen oluşturdu. Avrupa'nın bugüne kadar yapılmış en büyük havai fişek gösterisini izlemek için 100 binden fazla insanın London Eye'ın etrafında toplandığı belirtildi."

"Rusya'nın başkenti Moskova, 2019 yılına havai fişek gösterileriyle merhaba dedi. Binlerce Moskovalı Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı çevresinde bir araya gelerek yeni yılı karşıladı. Bir milyona yakın Rus dans etti ve şampanya içti".

Peki biz nasıl kutladık yılbaşını...!

Önce bir son dakika haberi geçti; "Düzce'de kanala uçan arabada 4 yaralı...!"

Ardından içinde biraz olsun uygarlık ve çağdaşlık beklentisi bulunan küçük bir azınlığın gittiği İstanbul-Taksim. Oradan da haber var...haber şöyle;

"Taksim Meydanı'nda bu yıl bambaşka bir şölen(!) vardı. Meydanda çoğunluğunu Suriyeli genç erkeklerin oluşturduğu kalabalıkların bayraklı-sloganlı 2019 kutlamaları dikkat çekti. Suriyeli gençler Özgür Suriye Ordusu bayrağı açtıve Arapça sloganlar attı. Yeni yılın ilk dakikalarında iki genç kadını taciz eden bir Suriyeli de polis tarafından gözaltına alındı. Tacizden korkan aileler Taksim'den uzaklaşırken Suriyeli gençler slogan atmaya devam ediyordu".

Ankara-Kızılay kapkaranlık, İstanbul her tarafı sessiz ve boğuk, İzmir;  o güzel İzmir, vakur ama sessiz ve küskün...Susturulmuş korkutulmuş, alışkanlıklarından ve kültüründen vazgeçirilmiş, sindirilmiş, aptallaştırılmış, mankurtlaştırılmış bir toplum...

Alın nerenize koyarsanız koyun artık bu ülkeyi...Karanlık, uygar ve çağdaş dünyadan kopuk, eğlenmesini ve umut etmeyi bile beceremeyen, kaba, hodbin, saldırgan ve ilkel...

Var mı bu sorunun bir yanıtı;

"Bir halk nasıl özler ve ister karanlığı...!"

Önceki ve Sonraki Yazılar