Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Panama belgeleri çıktı. 200’e yakın işadamı ve siyasetçinin Panama’da off-shore adı verilen düşük faizli vergi kaçıma cennetlerinde şirket kurduğu ve servet biriktirdiği ortaya çıktı. Türkiye ilk beşte dediler. Ardından “Cennet belgeleri” çıktı . Paradise Papers’te yine ilk beşte Türkler vardı. 32 milyon yoksulun 16 milyon açlık sınırında ve 9 milyon aç insanın bulunduğu bu ülkeden bu kadar zengin çıkarması herkesi şaşırttı.  

Ancak rakamlar yalan söylemiyordu.  

2002’de ilk iktidara geldiklerinde Türkiye’de açlık sınırında ve yoksul insanların sayısı 16 milyonu biraz geçiyordu. Şimdi tam 48 milyon. Türkiye’de asgari ücretle çalışma şansı bulan veya emekli olan 20 milyon insanın aldığı emekli maaşı bin 400 lira. Dolar 3,90, Euro 4,48. Bu hesaba göre Türkiye’de asgari ücretle çalışan ve emekli olan 20 milyon insanın aldığı ücret Dolar karşılığı; 360 dolar. Avrupa’da işsizlik maaşı 800 Euro, asgari ücret bin 500 Euro.  

Yani işsizlik maaşı 3 bin 600 Türk Lirası, asgari ücret 6 bin 750 lira. 

Hani Almanya, Avusturya, Hollanda bizi kıskanıyordu ya. Üçüncü hava alanımızı, insanca yaşama standardımızı her şeyimizi kıskanıyordu. Amerika’da ortalama asgari ücret bin 800 Dolar. Yani 7 bin Turkish lira. Olsun Amerika’da bizi kıskanıyor. Bize darbe yapıyorlar büyüyüp de Amerika’yı tehdit etmeyelim diye. Türk hazinesinden çalındığı ve rüşvet olarak siyasetçilerin emdiği iddia edilen para; CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’yu göre spekülatif karlar dahil 1 trilyon dolar. MHP’nin eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’e göre (Türkiye Nereye programında açıkladı) siyasetçilerin hazineden çaldığı para son 15 yılda 300 milyar dolar.  

Dünya genelinde bir ortalama var. Günde 10 Dolar kazanıyorsan geri kalmış, gelişmemiş ülkeler sınıfındasın ve açlıkla mücadele ediyorsun demektir. Türkiye’de 20 milyondan fazla insanın kazancı günde 13 Dolar. 9 milyon insanın brüt 530 lira geliri yok diye sigorta primlerini devlet yatırıyor. Nüfusun yüzde 65’i yoksul ve “Devlet desteği olmazsa ayakta duramam” diyor.  

TÜİK yani Türkiye İstatistik Kuruluna göre Son 5 yılda “735 bin esnaf” dükkanını kapadı. Kapanan fabrika sayısı ise “164 bin” .  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son grup toplantısında sözde FETÖ  sempatizanları için ne dedi; “Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı olmayanlar burada tuzağa düştü…!”… 

Peki Başbakan Binali Yıldırım’ın akıllı olan iki oğlu yeğeni ve dayısı ne yaptı. 7 milyon işsizin bulunduğu 32 milyon yoksulun bulunduğu Türkiye’deki kerizlere para yedirmemek için , yani yüzde 30 vergiden kaçmak için şirketlerini Malta’ya kaçırdı. 

Ücretlerden alınan vergi oranı Aralık ayında yüzde 27’ye çıkacak. Sizde biraz akıl olsa maaşlarınızı Malta’ya kaçırıp sadece yüzde 5 vergi ödersiniz.  

Aklı olan kaçtı; Panama’ya, Malta’ya. Akılsızlar hala burada… 

Ağzından sadece iki sözcük çıkıyor; “Ama Allah dedi”, “Ama camide namaz kıldırdı”… 

Ne devlet kaldı, ne millet. Ne ekonomi kaldı ne eğitim. Ne üretim kaldı ne istihdam… 

Dudaklarda tek fısıltı; “Ama Allah dedi…!” 

Ne diyelim; “Kim bunlara sebep olduysa Allah onu bildiği gibi yapsın…!” 

Var mı ötesi… 

Bu yazı toplam 368 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »