Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

“Aptalca bir şeyi milyonlarca kişi bile söylese o yine aptalcadır”

Yukarıdaki söz Bertnard Russel’dan alınma bir sözdür.

Nereden aklına esti derseniz geçen gün gazetelerde bir haber vardı. Haber aynen şöyle; “Bu yılın ilk altı ayında Türkiye’de milyoner sayısı 13 bin kişi daha artarak 128 bin 801’e yükseldi.Bu 128 bin 801 kişi bankadaki toplam 1 trilyon 578 milyar liralık mevduatın 835 milyar 488 milyon lirasını elinde tutuyor”.

Bir haber daha var TÜİK’in araştırması. Türkiye’nin en zengin yüzde 20’lik kesimi toplam gelirin yüzde 46,5’unu alırken en yoksul yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı pay 15 yıl önce yüzde 12 iken 2015 yılında yüzde 6,1’e düşmüş.

Aklı başında insanlar için, okuduğunu anlayan insanlar için söylüyorum; bütün avantalara, devlet yardımlarına, aleni verilen rüşvetlere rağmen son 15 yılda Türkiye’deki yoksul sayısı yüzde 20 artarak 32 milyona yükseldi (2014 rakamları). Son iki yıl içinde yoksulluk ve muhtaçlık kervanına 6,9 milyon kişi daha katıldı ‘TÜİK verileri). Yoksul oranımız Afrika ülkesi Senegal’le aynı. Türkiye nüfusunun yüzde 39,8’i yoksulluk envanterine kayıtlı. Halkın yüzde 65’i “Herhangi bir biçimde devlet desteği olmadan ayakta durmayacağını” belirtiyor (TÜİK).

Başka rakamlarda var. Prof. Dr. Enis Öksüz’ü bilirsiniz MHP kökenli eski bakan. Mart ayında benim hazırlayıp sunduğum “Türkiye Nereye” programına katılmıştı. Orada kendisine sordum; “2002 yılından bu yana Türkiye’deki yolsuzluğun ve rüşvetin arttığını Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International Corruption Index 2015) şu sözlerle açıklamıştı; ‘168 ülkeyi kapsayan Endeks'te Türkiye 100 üzerinden 42 puan alarak 66. sıraya düştü. Türkiye 2013 yılında 53'üncü, 2014'de 62'inci sıradaydı.’. Bu sonuca göre Türkiye’de 2002 yılından bu yana siyasetçilere rüşvete rüşvete ve komisyona giden para miktarı hakkında bir bilginiz var mı?”

Enis Öksüz (ki kendisi aynı zamanda çok değerli bir hocadır) bana şu yanıtı verdi; “Bu bir aysberg gibidir bildiğimiz bilmediğimizin yanında devede kulak kalır. Ancak yine de tahmin ettiğimiz rakam sadece rüşvetle ilgili bu 300 milyar Dolar” demişti. CHP’nin şimdiki genel başkan

yardımcısı İstanbul milletvekili Hazine uzmanı iktisatçı Aykut Erdoğdu ise; “Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yapılan tüm ihalelerden avantalı işlerden devletten çalınan para 1 trilyon dolardır” açıklamasını yaptı. Ve yine benim programımda ekledi; “Bu paranın önemli bir bölümü yurt dışına kaçırıldı.

Türkiye’nin bu aya kadar cari açığı 2017 için (ihracatın ithalatı karşılama oranı) 26,5 milyar lira olarak açıklandı.

Bitti mi hayır. Bir de özelleştirme var. AKP 2002 yılından bu yana (Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın verdiği bilgiye göre); son 15 yılda 10 liman 81 santral 40 işletme, 3 bin 483 taşınmaz, 3 gemi ve 36 maden sahası sattı. 64 milyar dolar gelir elde etti. Peki nerede bu para? Belli değil.Satılan işletMeler arasında Türkiye’nin ulusal çıkarları için son derece önemli ve çok kritik tesisler de vardı; Türk Telekom, PETKİM, TÜPRAŞ, TEDAŞ, SEKA, TEKEL gibi.

Peki bunlar nasıl satıldı. Kimlere peşkeş çekildi derseniz hemen bir örnek verelim. Örneğin TEKEL; kısaca öyküsüne bakalım;

“13 yıl önce 2004 yılında arsaları, binaları, sosyal tesisleri, içlerindeki makine ve ekipmanları ile depolarında tüm stokları; alkol, üzüm, arpa, şişe mantarı, etiket, kapak, kutu, koli dahil 292 milyon dolara müteahhit şirketler; “Limak-Özaltın- Çarmıklı” nın kurduğu ortaklığa satıldı. 17 TEKEL içki fabrikasının sadece depolarındaki stoklar, 140 milyon TL tutuyordu. Bu da, o günün kuruyla, yaklaşık 100 milyon dolar ediyordu. TEKEL Başmüdürlükleri depolarında satışa hazır paketlenmiş içki kolileri de 30 milyon dolar değerindeydi. Ayrıca işçilerin tümünün kıdem tazminatı, sıfırlandı. Tazminat devlete yüklendi. TEKEL'in 17 fabrikasını 292 milyon dolara alan üçlü, bir yıl sonra, tek bir çivi bile çakmadan, 820 milyon dolara Amerikan şirketi Texas Pasific Group'a sattı. O da 2.5 milyar dolara İngiliz Diego şirketine devretti.

TEKEL'in içki fabrikaları özelleştirme adı altında yabancılaştırılmış oldu. “Peki Öger’lere 1999’de 21 milyar dolar istenen TÜRK TELEKOM nasıl taksitle 6,5 milyar dolara satıldı. Kasasında “300 milyon lira” nasıl tesadüfen unutuldu! Bugün batan Ögerler’in malı için kimler telaşlandı. Kimler CHP’li milletvekillerinin iddiasına göre sadece TEKEL ve TELEKOM’dan 1 milyar dolara yakın komisyon aldı.

“Durmak yok yola devam…”

“Beraber ıslandık yağan yağmurda…”

“Biz Türkiye’nin zencileriyiz. Fakir fukara- Garip Gureba bizden sorulur”

Aklıma yine Bertrand Russel geldi;

““Aptalca bir şeyi milyonlarca kişi bile söylese o yine aptalcadır”.

Bu yazı toplam 663 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »