Kuş ölümleri korkunç gerçeği gün yüzüne çıkardı: Gıda güvenliği tehlikede

Kuş ölümleri korkunç gerçeği gün yüzüne çıkardı: Gıda güvenliği tehlikede

Erzincan'da yaşanan kuş ölümleri, Çalık Holding'in de aralarında bulunduğu madenle ilgili korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Gazeteci İbrahim Gündüz, Türkiye'nin gıda güvenliğinin tehlikede olduğunu söylemişti.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük ikinci altın madeninde su içen kuşlar ölüyor. Anagold Madencilik, Kanadalı Alacer Gold ve Çalık Holding’in bünyesındeki Lidya Madencilik’in ortak kuruluşu ilçedeki Çöpler Altın Madeni’ni işletiyor.

Maden faaliyetlerini yürüten şirket ise Çiftay.

Madenin etrafında artan kuş ölümleri son günlerde dikkat çekici seviyeye ulaştı. Güven İslamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kuş ölümlerinin nedeni olarak siyanürlü atık barajından su içmelerini gösterdi.

"Daha kötüsüne hazır ol insanoğlu"

İslamoğlu, ““Erzincan'ın İliç İlçesi yakınındaki Altın Madeninin siyanürlü atık barajının atık havuzundan su içen kuşlar ölüyor. Yazık. Bu madenler izin çevreye zarar vermeyeceklerini beyan ettikleri için verildi. Bu dünyada yalnız değiliz. Pandemiden hiçbir şey mi öğrenmedik? O zaman daha kötüsüne hazır ol insanoğlu... Yakında...” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-11-29-10-45-05.png

"Türkiye'nin gıda güvenliği tehlikede"

Ne var ki buradaki tek tehlike kuşlara yönelik değil. Gazeteci İbrahim Gündüz, Altın Ölüm adlı kitabında madenin çevreye verdiği zararı anlatarak “Türkiye’nin gıda güvenliği tehlikede” demişti. Söz konusu madenle ilgili Gündüz şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çalık Holding’in Kanadalı ortaklarıyla birlikte işlettiği Erzincan’daki Çöpler siyanürlü-sülfürik asitli madeni Fırat’ın tam dibine kuruldu. Fırat Irmağı Keban, Karakaya, Atatürk barajlarını besliyor ve oradan da Suriye ve Irak’a doğru süzülüyor. Şimdi siz böylesine önemli, böylesine stratejik bir su kaynağının dibinde yılda 9 bin ton sülfürik asit, 7 bin ton siyanür ve daha adlarını saya saya bitiremeyeceğiniz dünyanın en tehlikeli kimyasallarını su gibi kullanıyorsunuz. İşte bundan dolayı ‘Türkiye’nin gıda güvenliği tehlikede’ diyorum.”

Gündem