KPSS ortaöğretim sınavına girecek sokağa çıkma yasağına takılanlar ne yapacak?

KPSS ortaöğretim sınavına girecek sokağa çıkma yasağına takılanlar ne yapacak?

KPSS ortaöğretim sınavı, yarın (22 Kasım 2020) yurt genelinde gerçekleştirilecek. Sınav merkezlerine ulaşım saatlerinde 81 ilin tamamında sokağa çıkma yasağı geçerli olacak.

KPSS ortaöğretim sınavına girecek sokağa çıkma yasağına takılan kişiler sınav belgesini yetkililere ibraz ettiğinde kendileri ve refakatçileri, yasaktan muaf tutulacak. Sınav, saat 10.15'te başlayacak ve 130 dakika sürecek.  2020 KPSS ortaöğretim sınavına adaylar, AİS ekranı üzerinden sorguladıkları sınav giriş yerleri belgesi ile katılım sağlayacak. Adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye göre, ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamalardan muaf olacak.

Metro İstanbul'dan 'ücretsiz ulaşım' açıklaması

Sınav yerlerine gitmek için toplu taşıma kullanacak adaylara yönelik de açıklamalar gelirken, Metro İstanbul ulaşımın ücretsiz olacağını duyurdu. Metro İstanbul'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"22 Kasım Pazar günü yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS- Ortaöğretim) sınav giriş ve görev belgelerini gösteren aday ve sınav görevlilerine 08.00-15.00 saatleri arasında hatlarımızda ulaşım ücretsiz olacaktır. Tüm adaylara başarılar dileriz."