Kimler koronavirüs aşısı yaptırabilecek?

Kimler koronavirüs aşısı yaptırabilecek?

Türkiye'ye Çin'den getirilen koronavirüs aşısı CoronaVac'ın bugün itibarıyla sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlamasıyla birlikte, sıralamanın neye ve kime göre yapıldığı merak konusu. Peki, aşı kimlere uygulanacak ve kimler aşı yaptırabilecek?

Türkiye'ye Çin'den getirilen Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısı, bugün itibarıyla sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. 

MHRS aşı randevu 

CoronaVac aşılarının sağlık çalışanlarına uygulanması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) "aşı randevu" bölümü eklendi. 

e-Nabız aşı durumu bilgilendirme

Bakanlık, e-Nabız uygulamasını güncelleyerek aşıyla ilgili yeni özellikler ekledi. Vatandaşlar, uygulamaya eklenen "Kovid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği" sayesinde aşı için belirlenen öncelik grubunda olup olmadıklarını öğrenebilecek. 

Tüm bu düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte vatandaş kendisine ne zaman sıra geleceğini merak ediyor. 

Aşı programında sağlık çalışanları ve huzurevinde kalanlar ilk sırada 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak aşılamadaki genel öncelikler belirlendi. Buna göre aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlandı.

Dört aşamalı aşı planlamasında kimler var?

1. Aşama: Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler.

2. Aşama: Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler, 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler.

3. Aşama: 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar.

4. Aşama: Son aşama olan bu grupta ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler.

 

 

 

Gündem