Kılıçdaroğlu: Hakim Akın Gürlek yeni Zekeriya Öz

Kılıçdaroğlu: Hakim Akın Gürlek yeni Zekeriya Öz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adaleti katleden kimdir, sorusunun cevabı Akın Gürlek'tir." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Erken seçim tartışmaları ve Recep Tayyip Erdoğan'ın eğitim çıkışı gibi konuları ele alan Kılıçdaroğlu'nun konuşması şu şekilde:

Bekir Çoşkun, ağacın, kuşun, kedinin her şeyin korunması gerektiğini düşünen bir gazeteci. Urfa'nın kültürünü hiç unutmayan bir gazeteci. Urfa'nın hoyratları tadında bir gazeteciydi. Yakınlarının ve basın dünyasının başı sağ olsun.

Kuzey Kıbrıs'ta seçim vardı. Sayın Ersin Tatar ve sayın Mustafa Akıncı yarıştılar, sayın Tatar kazandı. Kendisini arayarak tebrik ettim. Kıbrıs'ta barışın sağlanmasını sağlayan tabii ki sayın Ecevit'tir. Onu da saygıyla anıyoruz.

"Muhtarlar için kanun hazırlanmalı"

Demokrasiyi savunduğumuza göre muhtarları da savunmak bizim görevimiz. Neden muhtarlar için bir kanun çıkarılmaz? Bunu söyleyen ilk genel başkanım. Belediye başkanlarının var, neden muhtarların haklarını düzenleyen bir kanun yok? Muhtarlık seçimleri birinci sınıf demokrasi andıdır. Muhtarların neden bütçesi yok? Sosyal yardımlar politik olarak dağıtılacağına muhtarlar eliyle dağıtılması lazım. Bir mahallede kimin ihtiyaç sahibi olduğunu muhtar bilir. Muhtarların haklarını savunabilecek tek bir parti var, o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Hatay'da orman yangını

Hatay'da büyük bir orman yangını çıktı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na hepimizin teşekkür borcu var. İktidarın da teşekkür borcu var. Hatay Büyükşehir Belediyesi, 79 araç 395 personelle yangını söndürmeye çalıştı. 24 saat çalıştılar. Ayrıca Mersin ve Adana, Gaziantep, Karaman Büyükşehir Belediye Başkanları'na teşekkür etmeliyiz. Bizden olur ya da olmaz, ayrım yapmadan teşekkür ediyoruz.

Eğitim tartışmaları

Gençliğin aklı hür, fikri hür olacak. Bu çerçevede yetişen kuşaklar, Nobel almıştır, yazarlarımızın kitapları çok sayıda dile çevrilmiştir. Sayın Erdoğan şöyle bir ifade kullandı: Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik. Sayın Erdoğan senin fikrin ortaçağ bile değil. Ortaçağ fikrinden bile gerisin. Fikri iktidarda ahlak lazım, erdem lazım. Eğitimde ne yapılmalı söyledik. Eğer eğitimde bir şey yapmak istiyorsan, benim söylediklerimi dinleyeceksin. Neden bu ülkede 3 milyon 37 bin öğrenci internete erişemiyor. Çünkü gittin Türk Telekom'u gittin Hariri ailesine verdin. Hani bütün öğretmenlere bilgisayar verecektin, nereye gitti bu paralar? Para var, ama öğretmene yok, düşük gelirliye yok. 

Askıda ekmek tartışması

Para yok, diyorlar. Tefecilere para var. Öğretmene, sanayiciye, işsize para yok, tefeciye gelince dünyanın parası var. 10 yılda 489 milyar dolar tefecilere faiz ödediler. 464 Osmangazi köprüsü demek. Nereye gitti bu para? Bizim fikri iktidarımızda alın teri, bilgi, ahlak, adalet değerlidir. Bu tefecilere faiz ödemeyip şehir hastanesi yapsa 4 bin şehir hastanesi yapılabilirdi. Her bir vatandaşa 48 bin 732 lira para ödenebilirdi. Aile başına 165 bin lira para ödenebilirdi. Bu paralar tefeciye gitti. Tefeciye hizmet eden Saray ve şürekası, halka hizmet edilmesini isteyen biziz.

Geldiğimiz nokta askıda ekmek. Ne proje ama! Çağ açan bir proje. 18 yılın sonundaki rezilliği daha iyi anlatamazsınız. Bu yüzden sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum. Ülkeyi getirdikleri durum daha iyi ifade edilemezdi. Milleti kuru soğana mahkum ettiniz. Açlık sınırının altında milyonlar var. 

Öyle bir genç kuşak yetiştirdiler ki, geleceği Türkiye'de değil, yurtdışında olan bir iktidar. Bir ankette imkanı olsa yurtdışında yaşamak isteyen gençlerin oranı yüzde 62. AK Partili gençlerin de yüzde 42'si evet diyor buna. Eylül'deki bir başka ankette, yüzde 64 bu oran. Böyle bir gençlik yetiştirdiler. Kimin sayesinde? Erdoğan'ın ve beslemelerinin sayesinde...

Suudi Arabistan'ın Türkiye boykotu

Dışarıda da sorunumuz var. Komşu kalmadı, anladık. Suudi Arabistan, "Türk olan hiçbir şeyle işimiz olmayacak." diyor. Suudi Arabistan'la ilgili bir şey söylediler mi? Korkudan bir şey söyleyemiyor. Bunlar İstanbul'un göbeğinde adamı doğradılar. Ne oldu? Bir şey söyleyemediler. Cezayı da bu ülkenin sanayicisi, üreticisi çekiyor. Tüm bunlara rağmen Suudi Arabistan Milli Günü'nü kutluyorlar. 

Bir de diyor ki "Biz kabile devleti miyiz, erken seçime gideceğiz." Biz kabile devletinden daha da geriyiz adam farkında değil. Keşke kabile devleti olsaydık, oturur bir düşünürdük. Devletin tüm çivilerini söktün. Sen Anayasa'yı uygulamayan adamı yakında alacaksın AYM'ye üye yapacaksın.

Yeni İstihdam Paketi

Parlamentoya yeni istihdam paketi geliyor. Bugüne kadar 22 paket getirdiler, 16'sı istihdam paketi. İşsizlik sorunu çözülmedi, şimdi yine milleti kandıracaklar. Sen gerçekten işsizliği azaltmak istiyorsan devlet olarak üstüne düşeni yapacaksın. Atama bekleyen 133 bin öğretmene görev ver. Zonguldak kömür madenlerinde on binlerce işçi çalışıyordu, bitirdiler. Beş bin kişiyi al madene indir. 18 yıldır engelli kadroları boş. Okullara bu koşullarda birer sağlık görevlisi ata. Biraz önce söyledim, muhtarlara birer tane büro elemanı atayacaksın. 

Türkiye'de sanayiciler ve yabancı sermaye dahil hiçbirimizin can ve mal güvenliği yok. Biz bu toplantıyı diyelim dışarıda medyaya kapalı yaptık. Bir ihbarcı gelecek, "Bunlar orada terör toplantısı yapıyordu." diyecek. Hepimizi götürecekler, aylar belki yıllarca neyle suçlandığımızı bilmeden hapiste kalacağız. Bu sistem içinde yabancı sermaye gelir mi? İş adamı yatırım yapar mı? Yapmıyor. Erdoğan'ın avukatına dolar bazında parayı verirsen can ve mal güvenliğin vardır yalnızca.

"Dünya bizi kıskanıyor. Yunanistan mahvoldu. Petrol bulduk, doğalgaz bulduk." Sonunda askıda ekmeğe geldik. 

"Saray kime çalışıyor?"

Saray kime çalışıyor? İçeride de beslemeleri var. Milyonluk ihale verdiklerine, o oranda vergi muafiyeti veriyorlar. Kim bunlar havuz medyasının amiral gemisi. Erdoğan," Medya bizim sesimizi duyurmuyor." diyor. Senin medyanı kimse okumuyor ki zaten. 

2016'da elektrik şirketi devletten elektriği 17 kuruşa alıyor, vatandaşa 41 kuruştan satıyor. Buradan kim besleniyor? 2020'de devletten 25 kuruştan alıp vatandaşa 71 kuruşa satıyor. Bunların yatacak yeri yok. Bu kadar insafsızlık olur mu? Dolayısıyla Saray iktidarı kime hizmet edeceğini çok iyi biliyor. 

Madencilerin yürüyüşü

Karaman Ermenek'te maden işçileri haklarını istiyorlar, yürümek istiyorlar. Salihli'de yollarını kesiyorlar. İşçilerden biri, "Hesap sorulması gerekenlere hesap soramayanlar, bize hesap soracaklar." diyor. Bu işçilerin de hakkını sonuna kadar savunacağız.

Akın Gürlek

Akın Gürlek, yeni Zekeriya Öz'ümüz; "Bütün haksız dosyaları bana gönderin, hiç merak etmeyin." diyor. Erzurum'da 10 yaşındaki çocuğa tecavüz edilirken o, oradaydı. Adaleti katleden kimdir, sorusunun cevabı Akın Gürlek'tir.

Biz demokrasiden, adaletten, çiftçiden, emekten yana olduğumuz sürece karamsarlığa yer yoktur. Biz bunları göndereceğiz, birlikte göndereceğiz. Erken seçimi ben istemiyorum; çiftçi, işsiz, işçi istiyor.