Kendisini 'hoca' olarak tanıtıp kadınları istismar eden şahsa 7 yıl hapis istemi

Kendisini 'hoca' olarak tanıtıp kadınları istismar eden şahsa 7 yıl hapis istemi

Kendisin hoca olarak tanıtıp kadınları istismar eden Burhan Dalgalı hakkında "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçundan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Burhan Dalgalı'dan şikayette bulunan Ebubekir B., nikah kıymak için evlerine için gelen Burhan Dalgalı’nın ‘Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği yer aldı.

İddianamede Burhan D.'nin müştekilerden 3 bin 200 lira kefaret parası istediği ifade edildi.

Sosyal medya hesabında "İlahiyatçı Öğretmen El Ensari"  yazıyor

İddianamenin devamında, sanığın sosyal medya hesabına "İlahiyatçı Öğretmen El Ensari" yazdığı ve kendisine itibar edilmesi için bir takım dini kisveleri kullandığı vurgulandı.  Sanığın ifadelerine de yer verilen iddianamede sanığın müştekilerden onların rızası doğrultusunda 300 lira para aldığını söylediği, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği belirtildi. 

İddianamenin değerlendirme kısmında ise sanığın kendisini İlahiyatçı Öğretmen El Ensari ismini kullanmak sureti ile tanınarak 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet suçunu işlediği belirtildi. Ayrıca sanığın müştekilerden nikah tazelemek adı altında kefaret parası almak suretiyle "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçunu işlediği vurgulandı.

7 yıla kadar hapis cezası istendi

İddianamede tutuklu sanık hakkında "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve 5 bin güne kadar kadar adli para cezasıyla cezalandırılması istendi. 

Ayrıca şüpheli hakkında "677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet" suçundan 3 aydan az olmamak şartıyla hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianameyi kabul eden Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde tutuklu sanık Burhan Dalgalı'nın duruşması yapılacak.