Kendisi Adana'da, aracı Mardin'de olmasına rağmen İzmir-İstanbul Otoyolu'ndan geçiş cezası yedi

Mardin’de yaşayan Mustafa Kaya’ya hiç gitmediği İstanbul-İzmir otoyolundan geçtiği gerekçesiyle ceza kesildi. Kaya, cezanın iptali için mahkemeye başvuracağını söyledi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Mustafa Kaya’ya hiç gitmediği otoyoldan ceza kesildi. Kaya’ya 19 Kasım 2020’de kendisi Adana’dayken aracı Mardin’de olmasına rağmen özel bir şirket tarafından İstanbul-İzmir otoyolu Hersek gişesinde ödeme yapmadan geçtiği gerekçesiyle 156 TL para cezası kesildi. Cezayı telefonuna gelen mesaj ile öğrenen Kaya, dolandırıldığını düşündü. İnternetten araştırdıktan sonra cezanın gerçek olduğunu fark etti.

“Mahkemeye başvuracağım”

Ceza kesildiği mesajını atan özel şirkete telefonla ulaşamadığını söyleyen Kaya, diğer sürücülerin mağdur olmaması için mahkemeye başvuracağını söyledi. Kaya şöyle konuştu:

"Özel bir otoyol şirketi tarafından 19 Kasım 2020'de ben Adana'da, aracım ise Mardin'de olduğu halde İstanbul-İzmir otoyolundan geçiş yapıp ödeme yapmadığıma dair ceza mesajı aldım, İlk olarak dolandırıcı zannettim, yakın çevreme gelen mesajın doğruluğunun teyit edilmesi için araştırmalarını istedim ve ben de internette araştırdım. Araştırmalar sonucunda, 156 liralık cezanın gerçek olduğunu öğrendik. Gelen mesajda cezanın ödenmemesi halinde, ceza tutarının 4 katı ceza ekleneceği bildirildi. Müşteri hizmetlerini birden fazla kere aradım, geri dönüş yapılacak denildi, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen halen herhangi bir cevap alamadım. Ceza büyük bir meblağ değil fakat başka vatandaşların da mağdur olmaması için hakkımı mahkemeye başvurup cezanın iptal edilmesini talep edeceğim. Ben mağdur oldum, başka sürücüler de mağdur olmasın"

Gündem