Erdoğan: 5'inci ve 9'uncu sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Kasım tarihinde başlıyoruz

Erdoğan: 5'inci ve 9'uncu sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Kasım tarihinde başlıyoruz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Artan vakalar nedeniyle yeni tedbirler beklenirken, yüz yüze eğitimin genişletileceği öğrenildi.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle kabine toplantısından yeni tedbirler çıkıp çıkmayacağı merak ediliyordu. Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada yeni bir tedbir açıklamadı.

Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasındaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Karadeniz'de petrol arama çalışmaları

Karadeniz'deki Sakarya gaz sahasında Fatih gemisinin Tuna 1 kuyusundaki sondajlarında 405 milyar metreküp gaz rezervi keşfedildi. Kuyudaki çalışmaları tamamlayan fatih gemisi önümüzdeki ay yine Sakarya gaz sahasındaki sondaja başlayacak. Veriler, Türk Ali 1 Kuyusu'ndan da en az Tuna 1 kuyusu kadar verim alınacağını söylüyor. Bir asrı aşkın süredir hidrokarbon kaynakları arayışı içinde olan Türkiye'nin kayda değer bir netice elde ettiğini söyledi.

Türkiye bir yanı Avrupa'ya, bir yanı Asya'ya, bir yanı Afrika'ya uzanan bir coğrafyada bulunuyor. Bilindiği gibi tarih kitaplarının yeniden yazılmasına neden olan keşifler Türkiye'de yer alıyor. Türkiye istikrarı ve gücüyle huzur ve güven adası olarak hedeflerine yürümeyi sürdürüyor. Türkiye büyüdükçe  ve güçlendikçe dahil olduğu hususlar da genişliyor. Vatanımıza uzatılan her eli kıracağız. Sürekli yeni cepheleri açılan mücadelemizin mesajlarını aktaracağız.

2023 hedefleri

Malazgirt'ten Çanakkale'ye uzanan büyük mücadelenin her safhasının mesajlarını nesilden nesile aktararak maziden atiye kurduğumuz köprüyü sürekli güçlendireceğiz. Ne tarihte ne kendi siyasi hayatımda beşeri düzeyde milletin gücünün üstünde bir güç milletin iradesinin üstünde bir irade tanımadım görmedim bilmiyorum. 2023 hedeflerine, bu güzel tablo sayesinde ulaştıracak, evlatlarımıza güçlü ve müreffeh bir Türkiye bırakacağız.

Çok güçlü görünen nice devletin salgında titrediğini gördük. Demokrasi ve özgürlükler adına diğer ülkeleri yerden yere vuranlar hızla ırkçılık bataklığına saplanıyor. Karşılarında geçmişte iki çift lafla sindirdikleri Türkiye'nin olmadığını gördükçe de öfkeleniyorlar.

Biz ülkemizde darbeler ve vesayet döneminin bittiğini söyledikçe bazıları hezeyanlarla cevap veriyorlar. Millete söyleyecek sözü anlatacak projesi kuracak ortak hayali paylaşacak sevinci olmayanların son ümidi dışardan gelen destek vaadidir. Bunlara kötü bir haberimiz var. Destek bekledikleri yerler artık kendi canlarının derdine düşmüşlerdir bunu böyle bilsinler. Tavsiyemiz, eski devir alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp bizim yaptığımız gibi gözlerini gönüllerini milletimize çevirmeleridir.

Halkımızın 2023 seçimlerinde herkesi hak ettiği yere konumlandıracağına inanıyorum. Bundan yaklaşık 10 yıl önce 2023 hedeflerini açıkladığımızda bizleri nasıl müstehzi bir ifadeyle süzdüklerini hatırlıyorum. Biz cumhuriyet tarihindeki en iddialı demokrasi ve kalkınma programını açıklıyorduk. Türkiye nice badireleri 2023 hedefleriyle aştı. Biz menzilimizden sapmadık. Asıl yolumuzu hep açık tuttuk, gelecek vizyonunu şekillendirmeye gayret ettik.

2053 vizyonumuzun esasını oluşturacak olan büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasına yeni başlıyoruz. Eğitim sağlık adalet güvenlik ulaşım enerji tarım sanayii ticaret spor gibi tüm alanlarda mevcut alt yapı üzerinde geleceğin Türkiye'sini kurmak üzere harekete geçiyoruz.

Yerli aşı çalışmaları

Ulaşım araçları başta olmak üzere çok sayıda insanın bir arada bulunduğu mekanlar ve etkinliklerle ilgili denetimler etkin şekilde sürdürülecek. Özellikle temaslı kişilerin takibi çok daha sıkı şekilde yapılacak. Yerli aşı çalışmalarında 2 hafta içinde insan üzerinde deneme safhasına ulaşılacağı görülüyor. Dünyadaki aşı çalışmalarının ülkemize uygulanabilirliği hususunda da önemli gelişmeler kaydettik. Husustaki önemli adımları yıl sonunda atmış olmayı ümit ediyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini tamamen çözmektir.

Yüz yüze eğitim genişliyor

Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerini 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz. Hala uzaktan eğitimin sürdüğü diğer sınıflarla ilgili tarihi de gelişmelere bakarak en yakın zamanda kamuoyuna ilan edeceğiz.

Salgın döneminde sosyal destek, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği gibi başlıklar altında milletimizin hizmetine sunduğumuz kaynak tutarı 39 milyar lirayı buldu. "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla ülkemizdeki en kapsamlı programı biz hayata geçirdik. 2 milyar lirayı bulmayan sosyal yardımları geçtiğimiz yıl 55 milyar liraya çıkardık. BM verilerinde artık yüksek insani gelişmişlik seviyesine sahip ülkeler arasındayız.