Japonya'da koronavirüsün yeni bir türü keşfedildi

Japonya'da koronavirüsün yeni bir türü keşfedildi

Japonya'da koronavirüsün mevcut aşılara dirençli olduğu tahmin edilen yeni bir türü keşfedildi.

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), dün yaptığı açıklamada yurt dışı kaynaklı ve potansiyel olarak mevcut aşıların etkinliğini azaltabilecek mutasyonlara sahip yeni bir koronavirüs (Covid-19) varyantı tespit edildiğini bildirdi.

NIID'e göre yeni varyant, Güney Afrika ve Brezilya varyantları ile aynı şekilde başak proteini mutasyonuna sahip, fakat Covid-19'un İngiltere varyantında görülen N501Y mutasyonunu bulundurmuyor.

Geldiği ülke belirlenemedi

Enstitünün açıklamasında, "Bu gen mutasyonunun Japonya dışında oluştuğu tespit edildi. GISAID veritabanı ile yapılan çapraz kontroller virüsün geldiği ülkeyi belirleyemedi" ifadelerine yer verildi.

Aşıya dirençli hale gelmesinden korkuluyor

Japon gazetesi Asahi'de yer alan habere göre, yeni varyantta meydana gelen mutasyonların, virüsü mevcut aşılara, özellikle de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşıya dirençli hale getirmesinden korkuluyor.

"Yeni varyant 93 kişiye bulaştı"

Japon Kabine Sekreterliği Başkanı Katsunobu Kato'nun dün yaptığı açıklamada, yeni varyantın halihazırda ikisi yurt dışından gelen 93 kişiye bulaştığını kaydetti. 

"Ani bir artışa neden olabilir"

Kato, "Uzmanlar, (mutasyona uğramış) varyantın mevcut türlerden daha bulaşıcı olma riskinin bulunduğuna ve yayılımı sürerse vakalarda ani bir artışa yol açabileceğine inanıyor" dedi.

Dünya