Japonya'da intihar oranı artıyor: Kadınlarda yüzde 27 artış

Japonya'da intihar oranı artıyor: Kadınlarda yüzde 27 artış

Dünyada en yüksek intihar oranına sahip ülkelerden biri olan Japonya’da geçtiğimiz ay 1805 kişi intihar etti.

Halk TV Haber Merkezi

Japonya Ulusal Polis Ajansı (NPA) yaptığı açıklamada ülke genelinde intihar oranının geçen yılın aynı dönemine göre eylül ayında yüzde 8’lik artışla 1805’e çıktığını duyurdu. Erkeklerde yüzde 0,4 artan intihar oranının kadınlarda yüzde 27 oranında artması dikkat çekti.

Kadın intiharlarındaki artış

Ağustos ayı verilerine göre kadınlardaki intihar oranı yüzde 40 civarında artmıştı. 30 yaş altı kadınlardaysa bu artık yüzde 74’e kadar ulaşmıştı.

Yapılan araştırmalara göre; kadınlardaki intihar oranının artışı koronavirüs salgınıyla paralel. Koronavirüs salgını sürecinde kadınların yaşam tarzlarının bozulduğu belirtilirken, bu bozulmanın kadınlarda depresyona yol açtığı ifade edildi.

Chuo Üniversitesi Kültürel Araştırmalar Enstitüsünden Takahashi Satomi, intihar sayısındaki genel artışta koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan işsizliğin de etkili olduğunu ifade etti.

Toplumsal cinsiyet vurgusu

Kadınlardaki intihar oranının artışına dair de konuşan Satomi, toplumsal cinsiyet rollerine dikkat çekti. Satomi, kadınların aile içindeki rolünün çocuk büyütmek, ev işleri yapmak gibi domestik görevler olduğunu belirterek “Bu da strese sebep oluyor. Bu nedenle kadınlar salgının psikolojik yönünden daha çok etkileniyor” diye konuştu.

Kadınlardaki intihar oranının artışının hükûmet tarafından bir an önce ele alınması gerektiğini belirten Satomi, “İntiharlardaki artışın bir an önce nedenleriyle saptanması ve harekete geçilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gençlerdeki intihar

Geçtiğimiz yıllarda Japonya için büyük bir sorun hâline gelen genç intiharları bu dönemde de artmış bulunuyor. Her yıl 250’den fazla çocuğun intihar ettiği ülkede; genç intiharlarının en önemli nedeni olarak gelecek kaygısı gösteriliyor.

Japonya’da 1978 yılında tutulmaya başlayan intihar verilerine göre, 2019 yılı en az intiharın olduğu yıl olarak kayıtlara geçti. Buna karşın genç intiharları artmaya devam etti. Son 15 yılda yüzde 40 oranında azalan intihara karşın, genç intiharlarında artışın sürmesi Japon yetkilileri endişelendiriyor.