İtalya'dan sonra İzmir'de: #ioapro

İtalya'dan sonra İzmir'de: #ioapro

İtalya'da başlatılan sivil itaatsizlik eylemi "#ioapro'nun (ben açıyorum) bir örneği İzmir'de de ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  açıklamasının ardından 20 Kasım'da başlayan yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelerin yalnızca paket servis veya gel-al hizmeti vereceğini açıklamıştı. 'Şartlara uygun olmayan' binlerce işyerinin kepengi aylardır kapalı. Ekonomik olarak giderek zora giren çoğu işletme kepenklerini bir daha açmama kararı aldı.

"#ioapro"

İtalya’da benzer bir durumla karşı karşıya kalan binlerce restoran sahibi önlemlere karşı sivil itaatsizlik hareketi başlatarak 15 Ocak’ta kepenk açmaya başladı. Sosyal medyada üzerinden '#ioapro' (ben açıyorum) etiketiyle büyüyen harekete 50 bin civarında restoran katıldı. Gazete Duvar'ın haberine göre; İzmir'de de benzer bir sivil itaatsizlik örneği gelişti. Karşıyaka’nın Mavişehir bölgesinde faaliyet gösteren Girit Adası Et ve Balık Evi, ‘’kısıtlamaların nedensiz ve haksız şekilde yürütüldüğü’’ ifadelerinin yer aldığı bir mesaj yayınlayarak 1 Mart’ta hizmet vermeye başlayacaklarını duyurdu.

HES kodu ve masa sınırlamasıyla müşteri kabul edileceği bilgisini paylaşan restoran işletmecileri, diğer meslektaşlarını da İtalya'da başlatılan bu barışçıl sivil itaatsizlik eylemine katılmaya davet etti. Mesajda, ‘’Unutmayalım, yakında kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmayacak’’ denildi.

"Bu süreçte belirsizlik hakimdi"

Restoran sahibi Hakan Özgüler, kapanma sürecinde ciddi sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek, "İlk üç ay sıkıntılı geçti ve hiç faaliyet gösteremedik. Paket servis ile dengelemeye çalıştık. 1 Haziran'dan sonra zaten bizim müşteri profilimiz de yazlık bölgelere kaydı. Bu süreçte belirsizlik hakimdi. Kiralarla ilgili bir destek yoktu zaten, sonrasında verilen destekler de çok yetersizdi. Tek olumlu olan kısa çalışma ödeneği idi. Çalışan kadromuzu koruma adına yararlı oldu. Kendimiz de üzerine ilave yaparak personelimizi koruduk" dedi. Özgüler, 1 Mart'ta hizmete başlayacaklarını duyurmalarının ardından esnaftan bekledikleri desteği bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

Ekonomi