İstanbul Valisi Yerlikaya’dan mesai saati açıklaması

İstanbul Valisi Yerlikaya’dan mesai saati açıklaması

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kamuda kademeli mesainin saatlerini açıkladı. Vali, 21 Eylül'de okulların ders başı yapacağını, 28 Eylül'de ise kademeli mesainin başlayacağını açıkladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da kademeli mesai saatlerinin detaylarına ilişkin açıklama yaptı. Buna göre, 21 Eylül tarihinden itibaren vardiya sistemiyle bazı bölge müdürlükleri ile il jandarma, il emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı 07:00'de başlayıp kademeli olarak 08:00 ve 09:00 olarak devam edecekler.

Vali Yerlikaya’nın mesai saatlerine ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Kıymetli İstanbullular, tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı ülkemizde ve İstanbul'da büyük bir mücadele veriliyor.

Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere toplumun her kesimi büyük bir fedakarlık ve özveri gösteriyor.

İstanbul'da koronavirüs önlemlerinin etkin şekilde uygulanması noktasında, valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, meslek odalarımız, STK'larımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz.

Çalışma hayatımızın en büyük gücü İstanbulumuzda Haziran sonu itibariyle 5 milyon çalışanımız var. Büyükşehir İETT verilerine göre; pandemi öncesi yolcu sayımız 7,6 milyon, bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz.

İstanbul'da hepimizin bildiği gibi toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı iki zaman dilimi var. Birincisi sabah 07 - 09, ikincisi ise akşam 17- 20 arası.

Yalnızca kamu sektörünün değil, özel sektörün de kademeli mesai ve esnek çalışmaya geçmesinde fayda var."

Kamuda mesai saatleri açıklandı

Vali Yerlikaya "Kamudaki mesai saatlerini sizlerle paylaşmak istiyorum." diyerek mesai saatlerini açıkladı:

"Resmi ve özel olmak üzere ilkokul birinci sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve birinci sınıfındaki öğrencilerimiz; 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09.00'da ders başı yapacaklar. İkinci haftadan itibaren 09.30.

28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile, jandarma emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı 07.00'den başlayıp 08.00'de ve 09.00'da görev ve türlerine göre mesaiye başlayacaklar."

"Sağlık çalışanları 08.30 ile 16.30 arasında çalışacak"

"Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz 08.00 ve 16.30'da, sağlık teşkilatımız saat 08.30 ve 16.30'da; diğer tüm kamu kuruluşlarımız 09.00 ve 16.30'da mesaiye başlayacaklar.

Sanayi sektöründe iş dünyamızın temsilcileri, ticaret borsası, deniz ticaret odası, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, HAK İŞ, DİSK gibi işçi ve işveren sendikalarımız sivil toplum kuruluşlarımızla yoğun toplantılar yaptık.  

İstanbul'da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde şunu açıkça ifade etmeliyim. Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Net ifade edeyim, bu konuda bir uzlaşı sağlanmıştır."