İnterneti hızlandırmanın beş yolu

İnterneti hızlandırmanın beş yolu

Koronavirüs salgını, internete olan gereksinimi gün geçtikçe daha çok artırıyor. Bunun için iyi bir internete ihtiyaç var. Peki internet nasıl hızlandırılır? İşte internet bağlantınızı hızlandırmanın beş yolu...

Koronavirüs salgını hayatımıza birçok yeni alışkanlığı da beraberinde getirdi. Bunlardan en zorlayıcı olanlarından biri şüphesiz uzaktan çalışma modeli oldu. Salgın nedeniyle imkan dahilinde birçok iş yeri evden çalışma modeline geçti. Yapılan işlerin ev internetinden yapılmasının yanısıra, görüntülü toplantılar da revaçta. Bununla birlikte online eğitim de sürüyor. Birçok öğrenci derslerini internet üzerinden işliyor, sınavlara internet üzerinden giriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bugün (28 Ekim 2020 Çarşamba) gerçekleştirdiği basın toplantısında, iş yerlerine evden çalışma sistemine geçilmesi için tavsiyelerde bulunulduğunu açıkladı. Bu da önümüzdeki günlerde özellikle salgının en çok vurduğu kent olan İstanbul'da evden çalışmanın daha yaygınlaşacağını gösteriyor.

Bütün bunlar için de iyi bir internet gerekiyor. Türkiye’deki internet çoğu kişiye yeterli gelmeyebiliyor. Ancak interneti hızlandırmak mümkün. Bilişim ve teknoloji alanında New York Times’ta yazılar yazan Joel Santo Dominigo, 5 adımda internetin nasıl hızlandırılabileceğini anlattı.

1- Yönlendiricinin yerini değiştirme

Yönlendirici yatay konuma gelince internetten daha güçlü sinyaller alınabiliyor. Yönlendiricinin modeme bağlıyken evin merkezi bir konumunda olması verimi artırıyor. Eğer bu mümkün değilse, yönlendiriciyi kabloların izin verdiği en yüksek noktaya yerleştirmek de bir çözüm. Sinyaller fiziksel büyüklükler olduğu için alıcı ile yönlendirici arasında duvar olmaması da internet hızında artış sağlayacaktır.

2- Ethernet kablosu kullanımı

Kablosuz bağlantı her ne kadar büyük rahatlık olsa da kablolu bağlantı her zaman daha iyi sonuçlar veriyor. Evdeki kablolu bağlantılar, kablosuz bağlantılara göre de daha güvenlidir üstelik.

3- Yeni ve daha iyi donanımlar satın almak

Evinizde bazı bölgelerden hiç sinyal alamıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi, bazı yerlerin ‘ölü bölge’ olması. Bunun önüne geçmek için ucuz bir sinyal güçlendirici almak yeterli olacaktır. Mevcut kablosuz bağlantı sinyallerini tekrar ederek yönlendiriciye ulaştırmaya yarayan sinyal güçlendiriciler çok pahalı olmayan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ne var ki; bu tekrarlama işlemi performansta düşüşe neden oluyor. Bu nedenle evde ölü bölgeler çoksa yeni bir yönlendirici ya da mesh ağ donanımı edinmeyi düşünebilirsiniz.

4- Telefondan Wi-Fi noktası oluşturmak

Hemen hemen tüm akıllı telefonlarda Wi-Fi bağlantısı oluşturmada ya da USB üzerinden bilgisayara bağlanarak internet erişimine olanak sağlıyor. Bağlantı kesildiğinde bu seçenekler hayat kurtaracak çözümler oluyor.

5- İnternet paketini yükseltmek

Eğer 10 yılı aşkındır aynı evde oturuyorsanız ya da yakın zamanda evinizde kalan kişi sayısı arttıysa yeni bir genişbant internet bağlantısına geçmeyi düşünebilirsiniz.  

Kaynak:Independent Türkçe