İmamoğlu'nun duruşmasında tartışma

İmamoğlu'nun duruşmasında tartışma

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, dönemin Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın beşinci duruşması görüldü. İmamoğlu’nun avukatı ve hâkim arasında bir gerginliğin de yaşandığı dava 2 Mart’a ertelendi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 5 Haziran tarihinde İstanbul'a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı'nda yaşanan ‘VIP' tartışması sırasında, dönemin Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği öne iddia edilerek Ordu Valiliği'nce İmamoğlu hakkında dava açılmıştı.

Ordu 4. Asliye Mahkemesi'nde görülen davanın beşinci duruşması İmamoğlu’nun avukatı Sercan Polat, olay günü kaydedilen görüntülerin taraflarına verilmesini talep etti. Bunun üzerine hâkim, görüntülerin duruşma sonrasında talep üzerine kendisine verilebileceğini söyledi.

Avukat Polat, il dışından geldiğini ifade ederek, hâkime üslubunun yanlış olduğunu söyledi. Polat, hiçbir avukata yapılmayan tavrın kendisine yapıldığını ifade ederek, "Ben neden strese sebep oluyorum?" ifadelerine yer verdi. Bunun üzerine hakim ise stresli olmadığını söyleyerek, "İmalı konuşmayı bırakın, ben sakinim" diye cevap verdi.

Kısa süreli yaşanan münakaşanın ardından avukat beyanlarda bulundu. Tanık sıfatıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in dinlenmesi kararlaştırılarak, duruşma 2 Mart tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Haziran 2019’da Karadeniz ziyaretinin ardından Ordu-Giresun Havalimanı’ndan özel uçakla İstanbul’a dönmek istediği sırada VIP salonunda gerginlik yaşanmıştı. İmamoğlu ile beraberindekiler, valinin talimatı ile VIP’ten alınmayınca havalimanı görevlileri ve polis arasında tartışma çıkmıştı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İmamoğlu ile Torun’un kendisine ve görevli polis memurlarına hakaret ettiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

İHA