İktisatçı Konukman'dan asgari ücret açıklaması: Sınıfsal tercihtir

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve İktisatçı Profesör Doktor Aziz Konukman, Türkiye'nin asgari ücret sınavına ilişkin konuştu. Konukman, "Türkiye'de işçilerin yüzde 40'ı asgari ücretin altında maaş alıyor" dedi.

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve İktisatçı Profesör Doktor Aziz Konukman, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi Halk TV'de Can Coşkun'a konuk oldular. Asgari ücreti belirlemenin formüllerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Balık ve Konukman Türkiye'de asgari ücretin en azından TÜİK verileri doğrultusunda belirlenmesi gerektiğini söyledi. 

"Emeklilerin yüzde 60'ı asgari ücretin altında maaş alıyor"

Profesör Doktor Aziz Konukman, asgari ücretin 4 kişilik bir aileye göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti. TÜİK verilerinin bile esas alınmadığını söyleyen Konukman şöyle konuştu "Bizim hesaplarımız 4 kişilik bir aileye göre oysa Türkiye’de asgari ücret tek kişiye göre hesaplanıyor. Bu çağ dışı bir uygulama. Belirlenen ücret vatandaşın geçinebileceği ücretin altında oluyor. Türk-İş’in teklifi bu tutarın üstüne gelecek yılın enflasyon beklentisi bir de büyüme olacaksa refahtan paydır. Çağdaş yöntem budur. Türkiye çalışanlarının yüzde 40’ının ücreti asgari ücret düzeyinde. Sefalet ücretine gidiyoruz demektir. İnsan onuruna yakın işlerde çalışmıyoruz demektir. 13 milyona yakın emeklinin 8 milyonu asgari ücretin altında ücret alıyor. Emeklilerin yüzde 60’ı asgari ücretin altında yaşıyor. TÜİK’e yaptırdığınız hesabı esas alın o bile yeterli. Onun altında ücret belirlemeyi bırakın artık. Bunun sebebi sınıfsal tercihtir. Bu komediye birileri son versin. Önümüzdeki dönemin enflasyonuna baksınlar ve büyüme oranından da pay versinler. Asgari ücretin formülü budur. Kayıt dışında asgari ücretin altında çalışan bir sürü insan var. Mülteciler. Bir zamanlar Kürt kardeşlerimiz bu düzeylerde çalışıyordu. ‘Yeter ücret’ diye bir kavram ürettiler ve kayıt dışı bir sürü insan asgari ücret altında çalışıyor. Bu kez hiç değilse TÜİK’in belirlediği rakamın altına düşmeyin."

"Asgari ücretlinin maaşında 100 dolar kayıp var"

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptıkları araştırmaya göre yoksulluk sınırının 10 bin 69 lira, açlık sınırının ise 3 bin 101 lira olduğunu söyledi. Asgari ücretin en az en düşük devlet memuru maaşı seviyesinde olması gerektiğini ifade eden Balık "Bugün asgari ücretlinin maaşında 100 dolar kayıp var. Asgari ücret ile açlık sınırı arasında bile çok ciddi bir fark var. Asgari ücretin en az en düşük devlet memuru maaşı seviyesinde olması gerekiyor bu da 3 bin 720 lira. Asgari ücretliden vergi alınmaması gerekiyor. Hatta kamu çalışanlarından da vergiden muaf tutmak gerekir.  ‘Yeter ücret’ ile çalışan çok büyük bir kitle var ve bu yurttaşların sigortaları yok. Bu kişiler koronavirüse yakalansa hastaneye gidebilir mi? Hastaneye gittiği gün evine ekmek götürebilen olur mu? Kayıt dışı çalışan insanlar sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gidemiyor. Bunları tespit etmek mümkün değil. Virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebi de budur." şeklinde konuştu.

Gündem