"Hamsi yok, müşteri de yok"

"Hamsi yok, müşteri de yok"

Trabzon Balık Hali'nde 10 günlük av yasağı nedeniyle tezgahta hamsinin olmayışı, diğer balıkların da fiyatını artırdı. Yüksek fiyatlar vatandaşların alım gücünü etkilerken, balık satıcıları “Hamsi yok, müşteri yok” diyerek sitem etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Karadeniz’de, yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki hamsilerin oranının artmasıyla getirilen 10 günlük av yasağı nedeniyle tezgâhlarda hamsi olmazken, bu durum diğer balık satışlarını da olumsuz yönde etkiledi. 

 

Trabzon Balık Hali'nde 10 günlük av yasağı nedeniyle tezgahta hamsinin olmayışı, diğer balık çeşitlerinin de fiyatlarını artırdı. Yüksek fiyatlar vatandaşların alım gücünü etkilerken, balık satıcıları da “Hamsi yok, müşteri yok” diyerek işlerinin gerilediğini belirttiler. Hamsinin olmayışından dolayı bazı tezgâhlarında kapalı olduğu gözlenirken, balık hali en sakin günlerinden birini yaşıyor.

"İlk defa 10 gün hamsi yasağı ile karşılaştım"

Balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, hamsinin olmayışından dolayı balık haline pek müşteri gelmediğini ifade ederek “Hamside yasak var. Hamsi bitti, müşteri bitti. Şu anda istavrit, mezgit, levrek, çupra, somon yani ağırlıklı kültür balıkları var. İlk defa böyle bir döneme rastladım. Yıllardır bu sektördeyim ilk defa bu yıl böyle 10 gün hamsi yasağı ile karşılaştım.

"Hamsi tezgahların neşesiydi"

Balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın da, “Hamsi tezgahın neşesiydi. Hamsi olunca müşteri oluyor, hamsi olmayınca müşteri de olmuyor. Tezgâhlarda istavrit, çupra, levrek ağırlıklı. İstavrit kilosu 30-35 TL arasında değişiyor. Dolayısıyla vatandaşa pahalı geliyor.  Vatandaş 10-15 TL'ye hamsi alıyordu. Hamsi olunca tezgâhlar şenleniyor." dedi.

İHA