Selçuk Çobanoğlu'nun, 'cinsel saldırı' ve 'şantaj'dan 18 yıla kadar hapsi istendi

Prodüksiyon şirketi sahibi Selçuk Çobanoğlu (61) hakkında, ünlü influencer Asena Sarıbatur’a (36) karşı “cinsel taciz”, “şantaj” ve “silahla tehditte bulunma” gerekçesi ile 18 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Çobanoğlu’nun, Sarıbatur için söylediği, “İnfaz ettirdiğim kadınlardan haberi var” sözleri dava dosyasına girdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 12:39
Selçuk Çobanoğlu'nun, 'cinsel saldırı' ve 'şantaj'dan 18 yıla kadar hapsi istendi

Dikkat çeken ayrıntıların yer aldığı dava İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Dosyada yer alan belgelere göre, ikilinin yolları birkaç yıl önce kesişti. Bir dönem Çobanoğlu ile birlikte çalışan Sarıbatur ile bu kişi arasında duygusal ilişki yaşandı. Ancak bir süre sonra Sarıbatur, bu kişiye, kendisi ile görüşmek istemediğini söyledi. İddianameye göre, davanın açılmasına neden olan olaylar serisi de Sarıbatur’un bu kararı sonrası yaşandı.

'Hayatını bitiririm'

Çobanoğlu ile yaptığı bir görüşmede, bu kişinin belindeki silahı göstererek kendisini korkutmayı amaçladığını ifade eden Sarıbatur, geçen yıl savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dilekçeye göre Sarıbatur, Çobanoğlu’ndan ayrıldıktan sonra kendisine yeni bir hayat kurdu. Ancak Çobanoğlu bir süre sonra kendisi ile yeniden temas kurdu. İddiaya göre Sarıbatur, yeniden görüşmek istemediği bu kişi tarafından tehdit edildi. Savcılık dilekçesinin devamında özetle “Müvekkil, iftiralarla ifşa edilmekle, iş hayatının bitirilmesi ile tehdit edildi. Çobanoğlu, Sarıbatur’a, başkası ile evlense dahi kendisi ile ilişkisinin sürmesini ayda birkaç günü kendisi ile geçirmesini istemiş” denildi.

'Başkası ile evlenemez' şartı

Savcılık başvuru dilekçesinin devamında, “Şüpheli, müvekkil için harcadığını iddia ettiği paralara karşılık 200 bin dolarlık bir senet imzalatmış. Bu senedin, baskı ve şantajla imzalatıldığı açık. Ortada taraflar arasında bir ticari ilişki yok. Müvekkile senetle birlikte imzalatılan sözleşme de bunu ortaya koyuyor. Çobanoğlu’nun bizzat hazırladığı 15 Ekim 2020 tarihli bu senet, İ. isimli adamı tarafından müvekkile imzalatıldı” denildi. Dava dosyasına göre söz konusu senedin yanı sıra Sarıbatur’a bir de sözleşme imzalatıldı. Sözleşmenin 6’ıncı maddesinde, Sarıbatur’un başka bir kişi ile evlenmesi halinde söz konusu senette yer alan bedelin kendisinden tahsil edileceği belirtildi. Çobanoğlu’nun, 200 bin dolarlık senedi kastederek “Bu parayı ödeyemiyorsan gel ayda bir bende kal; beni iyileştir” yönündeki sözleri de dava dosyasında yer aldı.

'İnfaz ettirdiğim kadınları bilir'

Anadolu 11. İcra Dairesinde işleme konulan senedin üzerinde, “İşaretli yerleri imzala Asena” ifadesinin yer aldığı kaydedilen dilekçede, Sarıbatur’un yakınlarının verdikleri bilgiler de yer aldı. Dosyaya göre, Sarıbatur'un bir yakını Çobanoğlu ile görüştü. İddiaya göre Çobanoğlu bu kişiye, Sarıbatur’u kastederek, “Ben ona bir şey yapmam. Benim, zamanında birkaç kadını infaz ettirdiğimi bildiği için korkuyordur” dediği iddia edildi. Benzer şekilde, Çobanoğlu’nun, Sarıbatur’un bir başka yakınına ise “Asena bizim törelerimizi bilir” dediği öne sürüldü.

Eski askerdi iş insanı oldu

Genç kadının intiharın eşiğine geldiğine vurgu yapılan savcılık başvurusu sonrası soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Çobanoğlu ise suçlamaları kabul etmeyerek şunları kaydetti: “Asena Sarıbatur ile 9 yıl boyunca sevgiliydik. Yaş farkını kendisi sorun etmezdi. Hakkımda ileri sürülen iddiaların tamamı iftira. Bu kişi, hiçbir baskı altında kalmadan sözleşmeyi ve senedi imzaladı. Ödemeyi yapmayınca senedi işleme koydum. Şikâyetçi, beni suça eğilimli biri olarak göstermek istiyor. Geçmişte subaylık yaptım şimdi de iyi tanınan bir iş insanıyım.”

18 yıla kadar hapsi istendi

Yürütülen soruşturma sonrası Çobanoğlu hakkında “Cinsel taciz”, “Şantaj” “Tehdit” ve “Silahla tehdit” suçlarından 18 yıla kadar hapis istemi ile iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edilerek duruşma için gün verildi.

Evindeki elbiseleri bile haczetti

Dava dosyasına giren 200 bin dolarlık senetle ile ilgili de dikkat çeken gelişmelerin yaşandığı anlaşıldı. Çobanoğlu söz konusu senedi işleme koydu. Sarıbatur’un adresinde yapılan hacizde genç kadının bir dizi özel eşyası da haczedildi. Halktv.com.tr’nin ulaştığı tutanaklara göre Sarıbatur’un evindeki dudak parlatıcılarından, çantalara, ayakkabılarından, eteklerine, montlarından terliklerine değin onlarca ürün haczedildi.

Genç kadın koruma kararı aldı

Savcılık soruşturmasının devam ettiği süreçte Asena Sarıbatur, Selçuk Çobanoğlu’na karşı tedbir talebinde bulundu. Aile mahkemesi, 6 ay boyunca Çobanoğlu’nun, Sarıbatur’a yaklaşmaması yönünde karar verdi. Çobanoğlu, iki kez bu karara itiraz etse de sonuç değişmedi. Her iki itiraz da mahkemece reddedildi.