GÜNÜN ÖYKÜSÜ

GÜNÜN ÖYKÜSÜ

18 Eylül 2020 tarihinde dünyada ve Türkiye'de neler oldu? İşte son 24 saatte öne çıkan başlıklar...

GÜNÜN ŞOKU: DOLAR ÇIKIYOR.. ZAM GELİYOR..

Türkiye'yi yönetenler, Dolar'ın 7 lira olma ihtimalini "kaos sevdalılarının ham hayali" diye nitelemişti. Ancak, o ihtimal gerçek oldu. Dolar, çıkışını sürdürdü. 18 Eylül gününü, 7.50 TL'de bile tutunamayıp 7.57 TL civarında noktaladı.

Böyle olunca, zam haberleri de yola çıktı. Bu konuda en can sıkıcı haber enerji sektöründen geldi. Buna göre, gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 28 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 25 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Doğal olarak, bu artış pek çok kalemde zam anlamına geliyor.

GÜNÜN İKİNCİ ŞOKU: ANTALYASPOR GELEMİYOR

Beşiktaş ile karşılaşacak Antalyaspor’un koronavirüs testlerinde çok sayıda oyuncunun pozitif çıkması nedeniyle uçuş iptal edildi, kafile İstanbul’a gelemedi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) sağlık protokollerine göre; bir takımda maça çıkabilecek 14 sağlıklı oyuncu varsa o karşılaşma oynanıyor. Antalyaspor'un "gelememesi" ise, takımdaki "pozitif" vaka sayısının boyutunu gösteriyor.

GÜNÜN MANŞETİ: İŞTE KAYBETTİKLERİMİZ!

Sağlıkçılar, korona salgınının vahametini ve o salgınla savaşta yaşadıklarını anlatmak.. Kaybettikleri meslektaşlarını, gencecik hastalarını anmak.. "Ölüyoruz.. Tükeniyoruz" diye haykırmak için "yürümek" istedi. İstanbul Valiliği yürüyüşü yasakladı. Dahası buluşma yerine TOMA gönderildi. Daha dahası, MHP lideri Bahçeli o fedakarlığı "zillet" diye nitelendirdi. "Tabip odaları kapatılsın" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan İYİ Parti lideri Akşener'e siyasiler ve yurttaşlar destek mesajlarıyla sağlıkçılara sahip çıkarken, BirGün Gazetesi de 18 Eylül günü yaşlısı genci, kadını erkeği ile "kaybettiklerimizi" birinci sayfasına taşıdı. "SAYGIYLA.. MİNNETLE" diyerek.

https://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2020/09/yb/18/s/84_1.jpg

GÜNÜN BAKANI: KOCA: "SALGIN ŞİDDETLENİYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam da MHP lideri Bahçeli "olumsuz haberler yayıyor" diye tabip odalarını neredeyse "terör odağı" diye suçlarken açıklama yaptı. "Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti" dedi. Sadece İzmir'de, sadece bir ayda yüzde 42 vaka artışı yaşandığını da ekledi.

GÜNÜN BAKAMAYANI: OKULLAR AÇILACAK MI?

Sağlık Bakanı koronada alarm verirken, akla ilk gelen 21 Eylül Pazartesi günü okulların açılacağı oldu.

Okul öncesi ve ilkokul 1 öğrencisi minikler, pandemide "yeniden" alarm verilen bir dönemde okula gidecek miydi? Yoksa yeni bir tarih ya da düzenleme mi açıklanacaktı?

Sorular 18 Eylül Cuma günü itibariyle yanıtsız kaldı. Milli Eğitim Bakanı konuşmadı ve "GÜNÜN BAKAMAYANI" olarak kayıtlara geçti. 

Vali Ali Yerlikaya, İstanbul'da ilkokul 1. sınıf, anaokulu ve özel eğitim kurumları 21 Eylül'de saat 09:00'da eğitime başlayacağını açıkladı. 

GÜNÜN BOMBALARI: ERDOĞAN NELER DEDİ NELER!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını İstanbul'da Üsküdar'da bir camide kıldı. Ardından gündeme dair "haber bombaları" için (maskesini takmadan) kameraların karşısına geçti. Uzmanların daha önce söylediği, ancak ilgili bakanların yalanladığı "gerçeklerden" söz etti:

KORONA: Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Dikkat edilen illerde vaka sayılarının düştüğünü gördük. Biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük.

EGE KRİZİ: Oruç Reis’i bakım için limana çektiysek bunun da anlamı var! Yunanistan bu yaklaşımımızı olumlu istikamette karşılasın buna göre adım atalım. İyi niyet olduktan sonra her zaman görüşmeye hazırız, ister üçüncü ülkede ister video konferansla.

LİBYA:  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Sarraj’ın görevi bırakacak olması bizler için üzüntü verici oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oruç Reis'i bakım için limana çektiysek bunun bir anlamı var

GÜNÜN İSMİ: MANSUR YAVAŞ

Yerel seçim öncesinde, başta SABAH ve ATV olmak üzere Saray medyasının hemen her gün gündeme getirdiği konuda "nokta" kondu.  Hakkında sahte senet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile dava açılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş beraat etti. Suçlamayı yapan "işadamı" Necmettin Keskin ise aranıyor. 

GÜNÜN GÖRÜNTÜSÜ: 26 YILLIK REKOR KIRILIRKEN

Sadece 8 saniye.. Elinde sırığıyla koşuyor. Yükseliyor.  Atlıyor. Sadece 8 saniye sonra, mindere "dünya rekorunun yeni sahibi olarak düşüyor. 

Efsane atlet Sergey Bubka'nın 26 yıllık rekoru böyle tarih oldu. Üstelik santimlik farkla. ABD doğumlu İsveç Vatandaşı Duplantis, Bubka'nın 6.14'lük rekorunu 6.15 ile kırdı. 

O tarihi anlar da günün görüntüsü olarak kayda geçmeyi hak etti.