GÜNÜN ÖYKÜSÜ

GÜNÜN ÖYKÜSÜ

15 Eylül 2020 tarihinde dünyada ve Türkiye'de neler oldu? İşte son 24 saatte öne çıkan başlıklar...

GÜNÜN OLAYI: HEKİMLER YÜRÜYEMEDİ

İstanbul Tabip Odası, 15 Eylül gününü yürüyüş eylemiyle duyurmuştu. Hekimler ve sağlık çalışanları "Yönetemiyorsunuz.. Ölüyoruz.. Tükeniyoruz.." sloganı ile, sembolik bir toplulukla, sembolik bir mesafede yürüyeceklerdi. Ancak son anda İstanbul Valiliği yürüyüşe yasak getirdi. Korona ile savaşta en ön cephede mücadele eden ve bu yüzden hastalanan, hayatını kaybeden, tükenen sağlıkçılar yürüyemedi! Ancak, başta Halk TV olmak üzere, sınırlı sayıda da olsa televizyonlar ve sosyal medya kanalları aracılığı ile hem bu "yanlışı" hem de taleplerini duyurma fırsatı buldu. 

İstanbul Tabip Odası'nın eylemi bununla kalmayacak. Hafta boyunca hekimler ve sağlık çalışanları siyah kurdele takacak. Ayrıca, 17 Eylül Perşembe günü saat 12.30'da, Koronadan hayatını kaybeden 40'ı hekim 93 sağlık çalışanı için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirecek.

GÜNÜN MANŞETİ: "900 HEKİM İSTİFA ETTİ"

Korona 15 Eylül itibariyle, 40'ı hekim 93 sağlık çalışanının hayatına mal oldu. 30 binden fazla sağlık çalışanı da korona pozitif olarak kayda geçti.

Gerekli önlemlerin alınmayışı, tüm uyarılara rağmen erken normalleşme adımları, yetersiz teçhizat, sağlıkçıları mesleklerinden de uzaklaştırdı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin manşeti de işte bunu ortaya koydu: 900 HEKİM İSTİFA ETTİ!

Gazetenin manşetinde, iki hafta boyunca Anadolu'yu il il gezerek Korona vakalarını izleyen, araştıran Prof. Vedat Bulut'un "durum raporu" da yer aldı. Hem de "TSUNAMİ GELİYOR" gibi vahim bir başlıkla. Ve son derece kaygı verici notlarla.

https://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2020/09/yb/15/s/134_1.jpg

GÜNÜN ALARMI: DOLAR'IN YENİ EŞİĞİ: 7.50 TL.

Başta Erdoğan olmak üzere Türkiye'yi yönetenler ekonomi hakkında son derece olumlu açıklamalar yaparken, piyasalar bambaşka bir tablo çiziyor.

15 Eylül itibariyle, Dolar'da yeni eşik artık 7.50 TL. oldu. Gün içinde 7.50'yi geçerek rekorunu yenileyen Dolar, o seviyede dolaşmaya devam etti. 

Keza, Euro da rekor seviyeye çıktı. Gün içinde -bankalararası piyasaya göre- 9 TL. civarında seyretti.

GÜNÜN "HABERİ": YENİ NAVTEX

Türkiye bir yanda Korona gündeminde diğer yanda ekonomide en sıkıntılı günlerini yaşarken, başta Saray medyası olmak üzere dikkatler hep Ege'ye çekildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, daha bir gün önce, 14 Eylül'de konuştu. "Oruç Reis gemisi bakım ve ikmal için limana çekildi. Bu durumda Navtex ilanına gerek olur mu!" dedi. Ancak 15 Eylül'de yeni bir Navtex ilan edildi. Üstelik, herkesin yıllardır bildiği bir sırra dayanarak, Sakız Adası'nın silahlandırıldığı gerekçesiyle.

Bu gelişme, tansiyonu yükseltir gibi oldu. Ancak, sonraki haber, gerilimi yeniden düşürdü. Buna göre, Türk ve Yunan askeri heyetleri, Doğu Akdeniz gerilimini konuşmak üzere NATO Karargahı'nda bir araya gelmişti.

GÜNÜN KARESİ: ABD İLE KATAR MASADA

ABD, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri'ni Beyaz Saray'da "barış imzası" için buluşturmaktan Yunanistan ile hem de Trakya'da ortak askeri tatbikata kadar bölgede bir "dizayn" çabasında.

Bu çabası da, her adımda Ankara'nın kaygısını artırıyor.

Washington'dan gelen son fotoğraf ise kaygıyı zirveye taşıyor.

Çünkü karedeki iki isimden biri, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo. Diğeri de, Katarlı mevkidaşı Al Sani. Dünya medyasının ifadesiyle "üst düzey bir toplantı için" bir araya geldiler. İçinde işbirliği, dostluk gibi sözcüklerin geçtiği açıklamalar yaptılar. Bu arada, son günlerde Türkiye'ye karşı çok soğuk mesajlar veren Pompeo, açıklamasında, Katar'da Türk askeri üssünün bulunmasını istemediklerini de ekledi. 

İşte bu fotoğraf ve açıklamalar bir soruyu akla getirdi: "Türkiye, bölgedeki birkaç dost ülkeden birini, Erdoğan'ın en yakın olduğu Katar'ı da ABD'ye mi kaptırıyor?" 

U.S.-Qatar Summit Provides Chance to Address Regional Spat - WSJ

GÜNÜN ZİYARETİ: 5 YIL ÖNCE 5 YIL SONRA!

Türkiye'nin gündemine "istikşafi" sözcüğü, 2015 yılındaki seçimler sonrasındaki turlarda girmişti. 

O sırada başbakan olan Ahmet Davutoğlu, AKP'nin tek başına iktidar olma şansını kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrasında koalisyon için tura çıkmıştı. AKP ile CHP heyetleri günler süren görüşmelerde koalisyon imkanı olup olmadığını araştırmıştı. Ardından, zaten tahmin edildiği üzere, o görüşmeler sonuçsuz kalmış ve Türkiye yeni bir seçime zorlanmıştı.

O turlardan 5 yıl sonra Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu yeniden bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun ziyaretiyle Gelecek Partisi'nde gerçekleşen buluşmada taraflar "ittifak konuşulmadı, ancak demokrasi için hedeflerimiz aynı" açıklaması yaptı. 

https://cdn.media.gazeteduvar.com/2020/09/davutogluic.jpg

BU FOTOĞRAF 2015 YILINDAKİ İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERDEN

Kemal Kılıçdaroğlu

BU FOTOĞRAF DA 15 EYLÜL 2020 GÜNÜ GERÇEKLEŞEN ZİYARETTEN

GÜNÜN VİDEOSU: ÇOK İZLENDİ ÇOK KIZILDI!

Genç bir kadın. Söylediklerini de veremiyoruz, hedef göstermemek adına yüzünü de kapatıyoruz. Çünkü, sözleri "nefret söylemi" tanımının tam karşılığı. Tecavüze uğradığını söyledikten sonra intihar eden İpek Er dosyasında sanık olarak adı geçen uzman çavuş Musa Orhan'a sahip çıkıyor.. Üstelik bunu, ölmüş bir genç kız hakkında çirkin sözlerle ifade ediyor.. Dahası, Sakarya ve Afyon'daki Kürt yurttaşlara yönelik saldırıları da aynı ifadelerle alkışlıyor..

İşte bu nedenle bu video, sosyal medyada günün en çok izlenen görüntüleri arasında ilk sıralarda yer aldı. Ancak aynı zamanda sert tepkilerle karşılaştı.

GÜNÜN İSMİ: FERHAT TUNÇ

Türkiye'de yargının en çok uğraştığı konu, Cumhurbaşkanına hakaret davaları. BirGün'den Nurvan Gökdemir'in haberine göre, 2019 yılında bu gündemde bir rekor kırıldı. 36 bin 66 kişi hakkında bu gerekçeyle soruşturma açıldı. 3 bin 831 kişi ise yargılandığı davada mahkum oldu. 

Ünlü sanatçı Ferhat Tunç, bu sayıya "artı 1" olarak eklendi. Tunç hakkında 15 Eylül tarihinde yakalama kararı çıkartıldı. Eklemeye gerek bile yok, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle! Ayrıca, söylemeye de gerek yok, Türkiye'de gazetecilere sanatçılara hakaret edilebilir, hatta tehdit savrulabilir, ölmüş genç kızların arkasından nefret söylemi köpürtülebilir. O kişiler hakkında bir işleme rastlanamaz. Ancak Cumhurbaşkanı'na ima yoluyla bile olsa herhangi bir şey söylenemez. 

https://cdn.media.gazeteduvar.com/2020/09/ferhat1.jpg