GÜNÜN ÖYKÜSÜ

GÜNÜN ÖYKÜSÜ

10 Eylül 2020 tarihinde dünyada ve Türkiye'de neler oldu? İşte son 24 saatte öne çıkan başlıklar...

GÜNÜN OLAYI: KORONA İTİRAFLARI

10 Eylül günü gündeme, iki önemli itiraf damgasını vurdu.

Türkiye'deki itiraf, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarıyla geldi.

Dünyayı konuşturan itiraf ise, yine koronavirüs gündemiyle ABD Başkanı Trump'ın "kayıt altına alınmış" sözleri oldu.

* Koronavirüsle mücadeleyi yerinde görmek ve acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek amacıyla Van'a gelen Sağlık Bakanı Koca valilik ziyaretinde konuştu. "Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor" dedi. Bu artışta ilk sırayı da Van'ın aldığını açıkladı: "Van'daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda ise bu artış yüzde 17 düzeyinde." 

* Koronavirüs gündeminde asıl bomba ise ABD'de 11 Eylül günü piyasaya çıkacak olan bir kitapla patladı. ABD başkanlarının korkulu rüyası, efsane gazeteci Bob Woodward'un "RAGE", "ÖFKE" adını taşıyan ve kapağında Trump'ın fotoğrafı bulunan kitabı bombanın pimini çekti. Kitapta, Trump ile aylar boyunca yapılmış söyleşiler yer alıyor. Ses kaydı yapılan o söyleşilerde Trump'ın şu itirafı perde arkasında yaşananları ortaya çıkartıyor:

"Şubat ayının başından beri (Korona konusunda) tehlikenin farkındaydım ama toplumun karşısına çıkarak onunla alay ettim. Bob, sana karşı dürüst olmak istiyorum. Ben bu hastalığı küçük görmek istiyordum ve hala bunu yapıyorum. Çünkü bir panik yaratmak istemiyorum."

Meraklısına Not: Trump'ın alay ettiği, bu tavrını desteklemek için maske karşıtı tavırla yayılmasına engel olmadığı koronavirüs, ABD'de 6 buçuk milyon vakaya ulaştı. 10 Eylül 2020 günü itibariyle de 195.259 kişi hayatını kaybetti.

GÜNÜN HABERİ: KORONA SARAY'DA

Korona gündeminin ne kadar kritik bir noktada olduğunu, peşpeşe gelen haberlerle anlıyoruz.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e.. CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'ten AKP'li belediye başkanlarına.. Pek çok isim koronaya yakalandıklarını açıkladı, açıklıyor.

Bunlara son olarak eski AKP milletvekili ve Meclis Başkanı Bülent Arınç da katıldı. Arınç, sosyal medya hesabından, eşi Münevver Arınç'la birlikte koronaya yakalandığını duyurdu.

Bu açıklama, gündemde "günün haberi" olarak kendisine yer buldu. Zira, Saray'dan gelen ilk vaka haberi oldu. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Arınç'a korona pozitif tanısı konması, dikkatleri hem Saray'a hem de "yeni normal" tartışmasına çevirdi.

GÜNÜN KARESİ: İCRA VAKALARI PATLAYINCA...

Pandemi döneminde kepenkler kapatıldı, kiralar ödenemedi, faturalar ertelenip durdu. Bu nedenlerle icra dosyaları da yağmur gibi yağdı. Bir yandan icra dosyalarındaki artış, diğer yandan "erken normalleşme" sonucunda, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda icra müdürlüklerinde korona patlaması yaşandı. 4 ayrı icra müdürlüğü çalışanlarında korona tespit edildi. Müdürlüklerde çalışan personel idari izne çıkarılarak 14 gün karantinaya alındı. Dezenfekte edilen icra dairelerine geçici personel görevlendirdi. 

İstanbul Adalet Sarayı’nda 4 icra müdürlüğü karantina altında alındı

GÜNÜN SAYISI: 10.742.000

TÜİK, her ayın 10'unda olduğu gibi, 10 Eylül günü de işsizlik oranını açıkladı. Buna göre işsizlik Haziran ayında yarım puan artışla yüzde 13.4 olmuştu. Bu da 4.1 milyon işsiz anlamına geliyordu.

Ancak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, gerçeğin, bu sayının çok ötesinde olduğunu söyledi. Ve tek tek verilerle gerçek tabloyu anlattı: Geniş anlamda işsiz sayısının 10 milyon 742 bin kişi olduğunu söyledi:

“TÜİK dar tanımlı işsiz sayısını ön plana çıkarıyor. Ancak asıl işsiz sayısına iş bulma ümidi olmayanlar ve çalışmaya hazır olanların, mevsimlik çalışanların, zamana bağlı olarak yetersiz istihdam edilenlerin ve yetersiz istihdam edilenlerin de eklenmesi gerekiyor. TÜİK’in açıkladığı 4 milyon 101 bin kişi, İş bulma ümidi olmayan ama iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar. Oysa, 4 milyon 575 bin kişi, mevsimlik çalışanlar 103 bin kişi, zaman bağlı olarak yetersiz istihdam edilenler 1 milyon 415 bin kişi, yetersiz istihdam edilenler 548 bin kişi ile birlikte geniş anlamda işsiz sayısı 10 milyon 742 bin kişidir. Türkiye’de çalışabilecek 5 kişiden 3’ü çalışmıyor. Resmi rakamlarda bile her 4 gençten biri işsiz. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak yüzde 29,3’e yükseldi. 20 -24 yaş arası gençlerin yüzde  38,7'si, 25 - 29 yaş arası gençlerin ise yüzde 40’ı ne eğitimden ne istihdamdan yararlanabiliyor. İşsizlik artık Türkiye’nin beka sorunudur.” 

GÜNÜN İSİMLERİ: ÖZGÜR GAZETECİLER

Haber yazdılar diye tutuklandılar. Sonra haklarındaki iddiaya "casusluk" eklendi. Tam altı ay süren "tam tecrit" koşullarında hapislikten sonra casusluktan beraat ettiler. Yazdıkları haber yüzünden de "6 ay yatarı olmayan" bir cezaya çarptırıldılar. Ve sonuçta tahliye edildiler.

Türkiye'nin yolunu gözlediği Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, özgürlüklerinin ilk gününde Halk TV'ye konuk oldular. Yaşadıklarını anlattılar.

GÜNÜN GÖRÜNTÜSÜ: KAVGA VARSA KORONA TEFERRUAT!

Bursa'nın Gemlik ilçesinde sıradan bir gün. Ne var ki, sıradanlık bir anda yerini hararetli bir tartışmaya, daha sonra da kavgaya bırakıyor. Nedeni, sonuç itibariyle çok ciddi görünmeyen bir trafik kazası. Taraflar, kimin hatalı olduğu tartışmasında anlaşmaya varamayınca devreye yumruklar girdi. Korona, mesafe, tehlike kavramları tamamen akıldan çıktı ve izleyeceğiniz görüntüler yaşandı!