Zeynep Şenpınar'ın katili Selim Ahmet Kemaloğlu'na 'cezai ehliyeti tam' raporu verildi

Zeynep Şenpınar'ın katili Selim Ahmet Kemaloğlu'na 'cezai ehliyeti tam' raporu verildi
Bursa'da Zeynep Şenpınar'ı öldüren Selim Ahmet Kemaloğlu hakkındaki Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu tamamlandı. Raporda “Şahsın cezai ehliyetinin tam olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

ATK raporunda, Selim Ahmet Kemaloğlu’nun akıl sağlığının yerinde olduğunu ve işlediği suçların hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin mevcut olduğu kaydedildi. Kemaloğlu 8 Ekim'de hâkim karşısına çıkacak.

Sözcü'den Damla Ürer'in haberine göre Kemaloğlu’nun ifadelerinin ardından akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Muğla Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Rapor, Kemaloğlu'nun psikolojisinin bozuk olduğuna dair ‘iddiasını’ çürüttü. Raporda, yapılan görüşmelerde sanık Selim Ahmet Kemaloğlu'nun, irade ve şuur ile olayları kavrayıp onlardan sağlıklı sonuçlara varabilme yeteneğini ortadan kaldırabilecek derecede akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadığı belirtildi.

Ayrıca raporda sanık Kemaloğlu'nun iyiyi kötüden ve doğruyu yanlıştan ayırt etmesine, kendi menfaatleri doğrultusunda isabetli kararlar alabilmesine ve kararlarını hür iradesiyle bizzat ve tek başına eyleme dönüştürebilmesine mani olacak tıbbi bir nedenin bulunmadığı belirtilerek, “Şahsın suçlarının hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin mevcut olduğu ve cezai ehliyetinin tam olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

Ağırlaştırılmış müebbet

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre, tutuklu sanık hakkında “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı.

İlk duruşma 8 Ekim'de

Muğla Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kemaloğlu, 8 Ekim'de hakim karşısına çıkacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da davaya müdahil olmak için başvuru yaptı.