Yüksekova Havaalanı'na ilk test inişi Mayıs'ta

Yüksekova Havaalanı'na ilk test inişi Mayıs'ta
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde 2010 yılında yapımına başlanan havaalanı inşaatı devam ederken İlçe Kaymakamı İbrahim Çenet, çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Kesin bir tarih vermeyen Kaymakam Çenet, "Eksik...

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde 2010 yılında yapımına başlanan havaalanı inşaatı devam ederken İlçe Kaymakamı İbrahim Çenet, çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Kesin bir tarih vermeyen Kaymakam Çenet, "Eksik kalan şeridimizi inşallah planlandığımız gün içerisinde bitireceğiz. 25-26 Mayıs şu an öngörülen tarih. Test için uçak indireceğiz buraya. Havalının üst yapısı tamamlandı. Çevre binası ve eklentilerini bitirdik" dedi.

Yüksekova İlçesi'ne 3 kilometre uzaklıkta Dağlıca yolu üzerindeki Aksu Köyü yakınlarında yapımı süren Yüksekova Havaalanı'nın temeli, 18 Temmuz 2010'da dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından atıldı. Alt ve üst yapısı ile birlikte 120 milyon TL'ye ihale edilen havaalanı inşaatındaki çalışmalar, da son aşamaya geldi.

Yüksekova Kaymakamı Çenet de yapımı hızla süren havaalanı inşaatında incelemelerde bulundu. Kaymakam Çenet, bir çok kez mesaisini inşaat alanında geçirdiğini belirtirken, ilçe halkına verecekleri en büyük hediyenin de havaalanı olacağını söyledi. Yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi de alan Kaymakam Çenet, ilk test inişinin Mayıs ayı içerisinde olacağını belirterek şunları söyledi:

"Pistimizin kalan şeridini tamamlamak için sıkı bir şekilde çalışmalar sürüyor. Ekipler çift vardiyalı olarak görev yapıyorlar. Dökülen beton çok hassas bir özelliği var. Yağmurdan çok çabuk etkileniyor. Zaman zaman yağmur yağdığı için duraklamalara da nede oluyor. Pistimizin baş kısmın tamamladık. Burada eksik kalan şeridimizi inşallah planlandığımız gün içerisinde bitireceğiz. 25-26 Mayıs şuan öngörülen. Test için uçak indireceğiz buraya. Havalının üst yapısı tamamlandı. Çevre binası ve eklentilerini bitirdik. Şuan alt yapıda arkadaşlarımız kalan kısımları tamamlamaya çalışıyor. İnşallah Yüksekova'ya biz bunu bu yıl hediye edeceğiz."