Yol Kavgası Umutlarının Sonu Oldu

BURSA'da bir minibüsle taşınan aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 34 sığınmacı yakalandı. Sürücü kaçtı.Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Kükürtlü Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Caddesi'nde yol verme konusunda...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Yol Kavgası Umutlarının Sonu Oldu

BURSA'da bir minibüsle taşınan aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 34 sığınmacı yakalandı. Sürücü kaçtı.

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Kükürtlü Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Caddesi'nde yol verme konusunda kimliği tespit edilemeyen 34 LV 5689 plakalı minibüs şoförü ile bir otomobil sürücüsü arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine otomobil sürücü polisi aradı. Polisin arandığını öğrenen minibüs şoförü kaçtı. İhbar üzerine sevk edilen polis ekibi minibüsün içinde sığınmacı ve aracın içerisinde çok sayıda can yeleği olduğunu tespit etti. Polis yaptığı incelemelerinin ardından, 2’si bebek, 5’i çocuk, 7’si kadın olmak üzere 34 sığınmacıyı minibüs ile Çekirge Polis Merkezi’ne getirdi. Sığınmacıların Afganistanlı oldukları, İran üzerinden Türkiye’ye girdikleri anlaşıldı. Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden Türkiye'ye giriş yapan sığınmacıların İstanbul’a giderek burada bir süre bekledikten sonra Bursa üzerinden İzmir’e, ardından botlarla Yunanistan’a geçmeyi planladıkları ortaya çıktı. Kişi başı 2 bin dolar verdiklerini söyleyen sığınmacılar, insan tacirlerinin isimlerini ve kim olduklarını bilmediklerini belirtti. Bu sırada bir sığınmacının bebeğinin, ateşinin yükselince polis merkezine ambulans çağrıldı. Gelen 112 ekipleri bebeğe tıbbi müdahalelerde bulundu. İfadelerinin ardından sağlık kontrolü için Çekirge Devlet Hastanesi'ne götürülen sığınmacılar yapılan işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

POLİS İLAÇ ALDI, KARINLARINI DOYURDUSağlık kontrolü sırasında hastalığı olduğu belirlenen bazı sığınmacıların ilaçları polis ekipleri tarafından alındı. Aç oldukları anlaşılan sığınmacılar için polis merkezine yemek de getirildi. Bazı sığınmacıların polislere "Bizi Afganistan’a göndermeyin, orada bizi öldürecekler" dediği ifade edimdi. Polis ekipleri kaçan minibüs şoförünü bulmak için çalşmalarına devam ediyor.