Yoksulluğu Tarihe Gömeceğiz

Yoksulluğu Tarihe Gömeceğiz
"MAZOT 1.5 LİRA..."Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimi öncesi ilk mitingini Edirne'de yaptı. İstasyon Meydanı'nda hitap eden Kılıçdaroğlu,...

"MAZOT 1.5 LİRA..."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimi öncesi ilk mitingini Edirne'de yaptı. İstasyon Meydanı'nda hitap eden Kılıçdaroğlu, hükümetin CHP'nin seçim vaatlerine yönelik 'kaynak' sorusuna yanıt vererek "Sen yakutta, incide, elmasta sıfırlıyorsun, ben de köylünün mazotunda vergiyi sıfırlıyorum. Ben köylüyü düşünüyorum sen başkalarını düşünüyorum. Ben maliye nedir, vergi nedir, bütçe nedir, para nasıl toplanır, para nasıl harcanır, eğer bunu Türkiye'de 10 kişi biliyorsa o 10 kişiden birisi de benim. Bu konuda mütevazı değilim. Bu konuda iddialıyım. Gidip istediklerine sorsunlar. Eski maliye, çalışma bakanlarına sorsunlar. Bu işleri Türkiye'de en iyi kim bilir diye. En iyi ben bilirim ve ben köylüye mazotu 1,5 liradan şakır şakır anasının ak sütü gibi veririm. Hiçkimse endişe etmesin" dedi.

"DAVUTOĞLU MAYOSUNU GİYSİN, YÜZSÜN BAKALIM ERGENE'DE NASIL YÜZÜYOR"

Edirne'de yaşanan sel felaketini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Meriç yatağının temizlenmesi gerektiğini ve bunu CHP'nin yapacağını söyleyerek "Bu konuda hiçbir önemli adım atılmadı. Edirne Belediye Başkanımız dişiyle tırnağıyla uğraştı. Yalnız bırakıldı. O sizin için çalışıyor, mücadele ediyor. 8 Haziran'da Edirne'de Meriç yatağının nasıl temizlendiğini göreceksiniz. Bunlar bir söz verdiler. Dediler ki 2014'te Ergene'de balık tutacaksınız. 2015'te de Ergene'de yüzeceksiniz, dediler. Buraya geldiklerinde sorun. Sizin sözünüz nasıl bir söz? Balık tutmayı zaten unuttuk. Eğer arzu ediyorsa Davutoğlu; Edirne'yi, Ergene'yi nasıl görmek istiyorsa gitsin mayosunu giysin bir yüzsün bakalım, Ergene'de nasıl yüzüyor. Biz söz verdik mi arkasında kapı gibi dururuz" diye konuştu.

"KÖYLÜYE MAZOTU 1,5 LİRADAN ŞAKIR ŞAKIR ANASININ AK SÜTÜ GİBİ VERİRİM"

Çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceği vaadini yineleyen Kılıçdaroğlu, hükümetin CHP'nin seçim vaatlerine yönelik 'kaynak' sorusuna yanıt vererek "Rafineriden mazotun çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş. Ben köylüye, çiftçiye 1,5 liradan vereceğim. Herkes kar ediyor. Diyorlar ki kaynağını nereden bulacaksın bunu verirken. Kimse zarar etmiyor. Sen yakutta, incide, elmasta sıfırlıyorsun, ben de köylünün mazotunda vergiyi sıfırlıyorum. Ne farkı var? Ben köylüyü düşünüyorum sen başkalarını düşünüyorum. Ben maliye nedir, vergi nedir, bütçe nedir, para nasıl toplanır, para nasıl harcanır, eğer bunu Türkiye'de 10 kişi biliyorsa o 10 kişiden birisi de benim. Bu konuda mütevazı değilim. Bu konuda iddialıyım. Gidip istediklerine sorsunlar. Eski maliye, çalışma bakanlarına sorsunlar. Bu işleri Türkiye'de en iyi kim bilir diye. En iyi ben bilirim ve ben köylüye mazotu 1,5 liradan şakır şakır anasının ak sütü gibi veririm. Hiçkimse endişe etmesin" ifadelerini kullandı.

"SEN AYDA 12-13 BİN LİRA ALIRKEN ZULÜM DEĞİL, İŞÇİYE BİN 500 LİRA VERİRKEN Mİ ZULÜM?"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 'Asgari ücreti ben 1500 liraya çıkardım dediğiniz zaman; siz işçiye en büyük zulmü yapmış oluyorsunuz' sözlerini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Maliye Bakanı diyor ki asgari ücret bin 500'e çıkacak, bu işçiye bir zulümdür, diyor. Sen ayda 12-13 bin lira alırken zulüm değil de işçiye bin 500 lira verirken mi zulüm oluyor?" şeklinde konuştu.

"AYAKKABI KUTULARININ İÇİNE DOLARLARI YERLEŞTİRİRKEN KAYNAK NEREDE SORMUYORSUN"

Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramları için vaat ettiği birer maaş ikramiye sözünü yineleyen Kılıçdaroğlu, 'kaynak' tartışmalarına değinerek "Emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz dedik, Ramazan ve Kurban Bayramı'nda. Vay efendim parayı nereden bulacaksınız, diye bağır bağır bağrıyorlar haftalardır. Televizyonda bunların adamları var. Onlar da çıkıyorlar, parayı CHP nereden bulacak. Söylüyorum. Sen kaçak sarayına para bulurken emekliye sıra gelince mi parayı nereden bulacaksın diyorsun? Ayakkabı kutularının içine dolarları yerleştirirken kaynak nerede sormuyorsun. Emekliye 2 maaş ikramiye verince mi aklına geliyor? 2 milyon Suriyeli var. 5 milyar dolar para harcadılar. Hangi gerekçeyle Suriyeliler bizde? Oraya silah gönderenleri biz unutmadık. Oraya silah gönderirken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak soruyorsun sen? 2 milyon Suriyeliyi kendi ülkelerine göndereceğim" açıklamasında bulundu.