"Yaralılar Hastaneye Ulaşana Dek..."

Cizre'de bir binanın bodrumunda mahsur kalan yaralıların hastaneye kaldırılması için HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı binasında başlattığı açlık grevi devam ediyor.Grevin ikinci gününde yaralıların hastaneye...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Yaralılar Hastaneye Ulaşana Dek..."

Cizre'de bir binanın bodrumunda mahsur kalan yaralıların hastaneye kaldırılması için HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı binasında başlattığı açlık grevi devam ediyor.

Grevin ikinci gününde yaralıların hastaneye ulaştırılması için ciddi bir mesafe kat ettiklerini söyleyen HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir “Cizre’de binada mahsur kalanlardan 5’i öldürücü yaralardan dolayı değil, hastaneye taşınmadıkları için kan kaybından hayatını kaybetti. Yaralıların hastaneye taşınması ve yeni ölümlerin yaşanmaması için açlık grevine başladık. Buradaki mesele yaşam hakkının korunmasıdır. Yaralılar hastaneye ulaşana dek grevimiz devam edecek” dedi.

Yaralılara Sağlık Bakanlığı personelinin müdahale için dün gittiği ancak ekibe ve beraberindeki güvenlik güçlerine ateş açıldığı yönündeki iddialarla ilgili de Baydemir şöyle konuştu: “Şu anda 20’ye yakın yaralı o binada bulunuyor. Bu yaralılardan 2’sinin durumu ağır. Orada yaralıların olduğunu İçişleri Bakanlığı da, Valilik de biliyor.”

‘HATIRI SAYILIR MESAFE KAT ETTİK’

Yaralıların hastaneye ulaştırılması için dünden bu yana girişimlerde bulunduklarını söyleyen Baydemir, açlık greviyle ilgili de şunları söyledi: “Cizre’de bir binada mahsur kalan yaralıların hastaneye sevk edilmesi ve tedavi edilmesi için dün saat 11’den beri grevdeyiz. Burada tek bir amacımız var; o da yaralıların hastaneye ulaştırılması. Dün geceden beri İçişleri Bakanlığı’yla temaslarımız devam ediyor. Yaralıların hastaneye ulaştırılması için hatırı sayılır bir mesafe kat ettik. Umarım bu durum aşılır. Cizre’de binada bulunan yaralılarla direk bir irtibat kurma şansımız yok. Yaralıların durumuyla ilgili yerel kaynaklardan bilgi alıyoruz. Bizim temel isteğimiz Cizre’de yaralanan insanların hastaneye taşınması ve tedavi edilmesidir. Cizre’deki yaralılar hastaneye nakledilene kadar açlık grevimiz devam edecek.”

‘ATEŞE BENZİN DEĞİL, SU DÖKMEK LAZIM’

Binada mahsur kalan yaralılardan 5’inin kan kaybından dolayı hayatını kaybettiğini belirten Baydemir sözlerine şu şekilde devam etti: “Cizre’de mahsur kalan insanlar öldürücü bir yarayla hayatını kaybetmediler. Hastaneye taşınmadıkları için 5 kişi kan kaybından hayatını kaybetti. Dolayısıyla yeni ölümlerin yaşanmaması için açlık grevine başladık. Buradaki mesele yaşam hakkının korunmasıdır. Şunu da eklemek istiyorum, bütün bu yaşadıklarımız çatışmaların sonucudur. Asıl olan çatışmaların durdurulmasıdır. Yeni ölümlerin yaşanmaması için bu çatışmaların artık durması lazım. Onun için benim çağrım şudur; kimin elinden geliyorsa bu ateşe su döksün.”

radikal