Valilerin Dikkatine! O Söz Artık Tahrik Sayılıyor

Valilerin Dikkatine! O Söz Artık Tahrik Sayılıyor
ERZURUM'da çıkan tartışmada eşi Mehmet Akpınar'a "Sen gavatsın" dediği için öldürülen Rabiye Akpınar'ın bu sözleri tahrik sayıldı.Cumhuriyet savcısı hakaret içerikli bu sözleri haksız tahrik sayarak Mehmet Akpınar’ın...

ERZURUM'da çıkan tartışmada eşi Mehmet Akpınar'a "Sen gavatsın" dediği için öldürülen Rabiye Akpınar'ın bu sözleri tahrik sayıldı.

Cumhuriyet savcısı hakaret içerikli bu sözleri haksız tahrik sayarak Mehmet Akpınar’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasını talep etti. Mahkemenin verdiği karar akıllaraHüseyin Avni Coş’un Adana Valisi olduğu dönemde vatandaşa ‘gavat’ demesini getirdi. 10 Kasım 2013′te yaşanan olayda, Coş’un ‘gavat’ diyerek tepki gösterdiği vatandaşlar arasında bulunan bir kişiye hakaret suçundan 2 yıl, bir kişiye hem hakaret ve hem tehdit suçundan 4 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

Olay, geçen 4 Mart günü merkez Yakutiye İlçesinin Çağlayan Mahallesi’ndeki Çamlıbel Sokak’ta meydana geldi. 35 yıllık evli, 5′i kız, 9 çocukları bulunan Rabiye ve Mehmet Akpınar çifti arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışma üzerine emekli bekçi Mehmet Akpınar (59) eşini tabanca ile ağır yaraladı. Ambulansla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesine kaldırılan ve ameliyata alınan Rabiye Akpınar (60) yapılan tüm müdahelelere karşın kurtarılamadı. Gözaltına alınan Mehmet Akpınar tutuklanarak E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Cumhuriyet Savcısı Adem Kartal tarafından ‘eşe karşı kasten öldürme’ suçundan hazırlanan iddianame 1′nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Daha önce de çift arasında sık sık tartışma yaşandığı anımsatılan iddianamede, cinayet olayından önce Mehmet Akpınar’ın eşe karşı kasten yaralama suçundan yargılandığına dikkat çekildi.

“SEN GAVATSIN” DEDİ

İddianamede, çiftin olay günü oğulları Ömer Faruk Akpınar’ın yanlarında olduğu bir sırada kavga ettikleri, tartışma sırasında Rabiye Akpınar’ın kocasına “Sen gavatsın” dediğine yer verildi. ‘Gavat’ sözüne sinirlenen Mehmet Akpınar’ın ruhsatlı tabancası ile eşine bir el ateş ederek başından vurduğu, kriminal uzmanlık raporunda başa bitişik atış mesafesinden ateş ettiği belirtildi. Adam öldürme kastıyla karısına ateş ettiği iddianamede yer alan Mehmet Akpınar, savcılıktaki ifadesinde suçunu kabul etti. Akpınar, “Eşimle sürekli tartışıyorduk. Bana o sözü söyleyince sinirlendim ve ateş ettim” dedi.

MAHKEME “HAKSIZ TAHRİK” DEDİ

Çiftin görgü tanığı olan evlatları Ömer Akpınar’ın da yaşananları doğruladığı belirtilen iddianamede Savcı Kartal, tartışma sırasında maktulenin kocasına hakaret etmesinden kaynaklanan hiddet ve şiddetin etkili olduğu bildirdi. Cumhuriyet Savcısı, cinayetin haksız tahrik altında işlendiğini dikkate alarak Mehmet Akpınar’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.