VALİDEBAĞ OLAYLARI DAVASI BAŞLADI

VALİDEBAĞ OLAYLARI DAVASI BAŞLADI
Üsküdar Validebağ'da izinsiz toplandığı iddia edilen 15 kişinin 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.Anadolu 47. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına 9 tutuksuz sanık ve avukatları...

Üsküdar Validebağ'da izinsiz toplandığı iddia edilen 15 kişinin 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 47. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına 9 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Aralarında öğretmen, öğrenci, mühendis, film yapımcısı gibi farklı iş kollarından sanıkların bulunduğu davada kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi.

BU MİLİTAN KABANI, BUNU ALIN

Duruşmada savunmasını yapan sanıklardan Mehmet Emin İlbeyli olay günü bir arkadaşının evinde olduğunu belirterek, Dışarı çıktığım sırada gözaltına alındım. Suçsuzum, beraatımı talep ederim dedi. Sanıklardan Metin Üsgüdar suçlamaları kabul etmediğini ifade ederek, Olay sırasında arkadaşımla karşılaştım. Bu sırada çevik kuvvet polisleri gelip kimliklerimizi istedi. Kimlik kontrolü yapmadan da amirleri olduğunu düşündüğüm polis memuru kabanıma bakıp 'bu militan kabanı bunu alın' dedi. Neden gözaltına alındığımı sorduğumda ise küfretti diye konuştu. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını kaydederek beraatlarını talep etti.

AĞAÇLARIN SÖKÜLÜP BETON YAPILMASINA KARŞI TEPKİLERİNİ DİLE GETİRMEK

Sanıkların avukatından Tamer Doğan ise iddianamenin yönlendirici olduğunu ifade ederek, İddianamede 'camiinin yapımının engellenmesi amacıyla' denilerek mahkeme hakimi yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Sanıklar için dinsiz, camii karşıtı kişiler gibi algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Orada bulunan kişiler tamamen çevreci düşünce ile ağaçların sökülüp beton yapılmasına karşı tepkilerini dile getirmek amacıyla bulunmuşlardır dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, ifadesi alınan 9 sanığın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verirken ifadesi alınamayan sanıkların gelecek celse dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

CAMİ YAPIMININ ENGELLENMESİ AMACIYLA...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Kasım 2014 tarihinde Üsküdar ilçesinde yapılması planlanan ve inşaatına başlanan caminin yapımının engellenmesi amacıyla bir grubun izinsiz olarak toplandığı belirtildi.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin izinsiz toplanan gruba anons yaparak dağılmaları istendiği ifade edilen iddianamede, grubun dağılmayarak polis bariyerini zorladığı, polise mukavemet ettiği ve grubun içerisinden bir kısım şahısların polise yönelik taş, soda şişesi ve cam bilye attıkları kaydedildi.

7,5'AR YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Polis ekiplerinin kademeli güç kullanarak grubu dağıttığı ve kaçan şahıslardan bir kısmını gözaltına aldığı kaydedilen iddianamede, 15 kişi hakkında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve Görevi yaptırmamak için direnme suçlarından 1 yıl 3'er aydan 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.