Uğur Mumcu ve basın şehitleri anılacak

Uğur Mumcu ve basın şehitleri anılacak
24 Ocak 1993 tarihinde Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde bulunan aracına konulan bombanın patlaması nedeniyle suikaste kurban giden gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu, ölümünün 22’nci yıldönümünde Kuşadası Gazeteciler...

24 Ocak 1993 tarihinde Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde bulunan aracına konulan bombanın patlaması nedeniyle suikaste kurban giden gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu, ölümünün 22’nci yıldönümünde Kuşadası Gazeteciler Derneği öncülüğünde düzenlenecek törenle anılacak.

Kuşadası Gazeteciler Derneği’nin organize ettiği 22. Uğur Mumcu ve Basın Şehitlerini anma etkinliğine başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da katkı ve destek veriyor. 24 Ocak Cumartesi günü Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı önünde düzenlenecek etkinlik saat 12.30’da başlayacak. Uğur Mumcu’nun sevdiği türkülerin seslendirileceği etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayacak. Daha sonra basın bildirisi okunacak ve ardından anıta karanfil bırakılmasıyla etkinlik sona erecek.

Aynı tarihte saat 17.00’de Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından İbramaki Sanat Galerisinde düzenlenen ve Yrd. Doç. Dr. Atakan Hatipoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı bir panel düzenlenecek. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi tarafından da saat 19.30’da Erkan Yücel sahnesinde Pınar Taşdöner ve Selçuk Katıoğlu’nun solist olarak katılacağı bir etkinlik anma etkinliği düzenlendiğini hatırlatan Kuşadası Gazeteciler Derneği Balkanı Ufuk Baksi, “Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olan 24 Ocak ile Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümü olan 31 Ocak tarihleri arasının her yıl Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kutlandığını söyledi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kuşadası’nda da, tam bağımsız Türkiye’den ve demokrasiden yana, özgürlükçü, ilerici ve yurtsever aydınlarımız ile çok sayıdaki siyasi partilerimiz ve sivil toplum örgütlerimizin desteğiyle ‘Uğur Mumcu ve Basın Şehitlerini Anma Etkinliği’ düzenleyeceğiz. Tüm Kuşadası’nı bekliyoruz” dedi.