Türkmenler Kurtarılmayı Bekliyor

Türkmenler Kurtarılmayı Bekliyor
IŞİD ile muhalif gruplar arasında sıkışıp kalan Barakaltı Köyü Türkmenleri'nin, Türkiye sınırındaki bekleyişi sürüyor. IŞİD’in son bir haftadır Kilis sınırına yakın yerlerdeki köy ve kasabalara saldırı düzenleyerek...

IŞİD ile muhalif gruplar arasında sıkışıp kalan Barakaltı Köyü Türkmenleri'nin, Türkiye sınırındaki bekleyişi sürüyor.

 IŞİD’in son bir haftadır Kilis sınırına yakın yerlerdeki köy ve kasabalara saldırı düzenleyerek ilerlemesi muhalifler de karşılık verdi. Çıkan çatışmalarda yüzlerce kişinin öldüğü bildiriliyor. İki ateş arasında kalan Türkmen köylüleri ise Türkiye’den yardım bekliyor.

 IŞİD’in Suriye’nin Azez kentine bağlı Kilis sınırına yakın olan bazı köyleri ele geçirmesinin ardından muhalif gruplarla aralarında başlayan çatışmalar da arttı.

Kilis sınırındaki onlarca köyde olduğu gibi nüfusunun yüzde 80′si Türkmen olan 2 bin kişilik Barakaltı köyünde de endişeli bekleyiş sürüyor.

“TÜRKİYE BİZİ ALSIN”

Barakaltı köylüleri çatışmaların başladığı sabah saatlerinde Türkiye sınırına geliyor. Çatışmaların sona erdiği gece saatlerinde ise tekrar köylerine dönüyorlar. Ölümcül “yolculuk” cuma gününden bu yana devam ediyor. Sınıra gelen ve Türkiye’ye girmek isteyen köylüler ise içeriye alınmıyor.

Telefonla görüştüğümüz Barakaltı köyü sakinlerinden Muhammet Hoca “Cuma gününden beri bombaların, mermilerin arasında Türkiye sınırı ile köyümüz arasında gidip geliyoruz. Türkiye bizi sınırdan içeriye soksun yoksa hepimiz öleceğiz. Hiç olmadı kadınlarımızı ve çocuklarımızı alsınlar. Perişan durumdayız” dedi.

Çatışmaların sesi altında telefonla görüştüğümüz Muhammet Hoca; sınır bölgesinde çatışmanın seyrine göre sürekli yer değiştirdiklerini belirterek (sabah saatleri itibariyle) şu an Kilis Ekinci köyü karşısındayız. Perişan durumdayız. Ne olur Türk devleti sesimizi duysun” dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Öte yandan çatışmalar nedeniyle Kilis sınırında TSK güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na bağlı 1. Hudut Alay Komutanlığı ekipleri bölgeye askeri ve lojistik takviye yaptı.