"Türkiye'yi Bu Noktaya Getirenlerden Hesap Sorun"

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Terör örgütüne karşı verilen mücadeleye sahip çıkın, o mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlayın, o bölgede yaşayan acı çeken insanlara sahip çıkın, Türkiye’yi...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Türkiye'yi Bu Noktaya Getirenlerden Hesap Sorun"

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Terör örgütüne karşı verilen mücadeleye sahip çıkın, o mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlayın, o bölgede yaşayan acı çeken insanlara sahip çıkın, Türkiye’yi bu noktaya getirenlerden de hesap sorun” dedi.

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Korkuteli’de partililerle buluştu. Baykal’ı Korkuteli ilçe binasında İlçe Başkanı Mehmet Küçükkavukçu, yönetim kurulu üyeleri ve partililer karşıladı. Ülke gündemiyle alakalı açıklamalarda bulunan Baykal, terör olaylarıyla ilgili, “Çözüm sürecinin başından beri biz bu günlerin uyarılarını yaptık. Sakın ha yapmayın çok kötü olur dedik. Bile bile girdiler. Türkiye boş bırakılır mı? Bu dert bizim 100 yıldır zaten başımızda. Yeniden kurcaladılar. Süreç dedikleri ilk çıktığı zaman, biz bu işi etnik kimlik meselesi haline getirmeyin dedik. Eskiden eşkıyaydı, dağa çıkardı devlet bunlarla uğraşırdı. Şimdi bu olay büyüdü PKK’yı devlet muhatap almaya başladı. Sırtlarını sıvazladı. Gel seninle anlaşalım, o bölgeyi sana bırakıyorum havalarına girdi” diye konuştu.

“TUTTUĞUNUZ YOL ÇÖZÜLME SÜRECİDİR DEDİK”

PKK’nın da bölgeyi silahlandırdığını belirten Baykal, “Onlarda orayı istedikleri gibi silahlarıyla, cephaneleriyle sahiplenmeye başladılar. Hükümet buna karşılık sen bana oy vereceksin dedi, anayasayı senin desteğinle değiştireceğiz dedi. Yaparız, ederiz diyerek birbirlerini aldattılar. Bu iş yürümedi. Biz bunları o zamanlar söyledik. Çözüm süreci diyorsunuz, tuttuğunuz yol çözülme sürecidir ve Türkiye büyük sıkıntılar yaşar dedik” diye konuştu.

“DÖNEMİN BAŞBAKANINA MEKTUP YAZDIM”

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o dönemde kendisiyle görüştüğünü ifade eden Baykal, “Dönemin Başbakanı bana gel birlikte bu işi yürütelim dedi. Ben ona o zaman bir mektup yazdım. Senin tuttuğun yol şudur diyerek, bugünkü manzarayı yazdım” dedi.

Bölgenin 2002 yılındaki Amerikan müdahalesiyle karışmaya başladığını da belirten Baykal, “2002’de Amerika Irak’a müdahale etti. 2003’de bunlar iktidara geldiğinde terör sıfırdı arkadaşlar. Öcalan Kenya’da teslim alınmış, oda devletin emrindeyim ne isterseniz yaparım demiş. Terör bitmişti. Ondan sonra bunlar akıllarınca meseleyi çözecekler diye bunları dirilttiler, meşrulaştırdılar. Askere, polise ateş etme diye talimat verdiler. Şimdi çıkaracağız diye çektirmedikleri sıkıntı yok” diye konuştu.

“ŞİMDİ KENDİ ARALARINDA TARTIŞMAYA BAŞLADILAR”

CHP’nin söylediği her şeyin doğru çıktığını da anlatan Baykal, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugüne kadar söylediği her şey doğru çıkmıştır. Bu açık bir gerçektir. Bakın geçenlerde AKP’liler kendi içlerinde tartışmaya başladılar. Hüseyin Çelik bir yazı yazdı. Dedi ki; “Valla bu işler bu noktaya gelebilir diyerek bende uyarmıştım. Bunlara çok yüz veriliyor, şımartılıyor bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışmıştım” diyor. Bunu yapan kim var bir tek CHP var. Arkasından Arınç çıktı, “Dolmabahçe mutabakatından Cumhurbaşkanında haberi vardı” dedi. Arkadaşlar görüyoruz ortada büyük bir yanlış yapılmıştır. Demokratik bir toplumda böyle yanlışı yapan bir iktidarın eline ülke teslim edilir mi? Bundan daha büyük bir yanlış olur mu?” dedi.

“O BÖLGEDE YAŞAYANLAR PKK’NIN POLİTİKALARINA TESLİM OLMUYORLAR”

“O bölgede yaşayan insanlar bu acıların karşısında PKK’nın politikalarına teslim olmuyorlar” diyen Baykal, “PKK Suriye’deki kantonlaşma olayını, Türkiye’nin güneydoğusunda uygulamaya çalışıyor. İktidardan da zamanın da yüz buldular. Şimdide ne oluyor diyoruz. Kardeşim bu durumu buraya sen getirdin. Seni başkan yapacaklar diye göz yumdun. Dikkat edin orada yaşayan insanlar kanton oluşturmaya çalışanların peşinden gitmiyorlar. Onlara alet olmayı ret ediyorlar. Yüzbinlerce insan oralardan ayrıldı. Bu insanlar Kuzey Irak’a yada Suriye’ye geçmediler, yine Türkiye’nin batı bölgelerine yerleştiler. Onun için diyorum ki PKK ile Kürt kökenli vatandaşları ayırın. Ayırmazsanız felaket olur” diye konuştu.

3 HEDEF VERDİ

Partililere 3 hedef veren Baykal, “Bakın sizlere 3 tane hedef söylüyorum. O bölgede PKK işgalcilerine karşı verilen mücadeleye sahip çıkın. O mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlayın, o bölgede yaşayan acı çeken insanlara sahip çıkın, Türkiye’yi bu noktaya getirenlerden, bu belayı başımıza saranlardan da hesap sorun. 3’ü bir arada olmalıdır. Bunu yaptığınız zaman Türkiye rahatlar ve bir daha bu tuzaklara düşmez” dedi.