Türkiye'nin Acı Gerçeği: 100 Öğretmenden 16'sı Atandı

Türkiye’nin acı gerçeği: Bir tarafta sevinenler diğer tarafta atama bekleyenlerCumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, 30 bin öğretmenin atama sevinci yaşadığı günde sayıları 300 bini bulan işsiz öğretmenlerle...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Türkiye'nin Acı Gerçeği: 100 Öğretmenden 16'sı Atandı

Türkiye’nin acı gerçeği: Bir tarafta sevinenler diğer tarafta atama bekleyenler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, 30 bin öğretmenin atama sevinci yaşadığı günde sayıları 300 bini bulan işsiz öğretmenlerle ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Sertel’e, 13 yıldır atanamadığı için kağıt toplayan Fizik Öğretmeni Ramazan Gezer, 11 yıldır atama bekleyen Netice Demirci ve yeni mezun Tansu Kadakoğlu eşlik etti.

CHP İzmir Milletvekili Sertel, eğitim sisteminin geldiği noktayı özetleyerek, “Eğitim sistemimiz ‘ben size öğretmen olamazsınız demiyorum, AKP iktidarında atanamazsınız diyorum’ noktasına gelmiştir. Bugün Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı törenle 30 bin öğretmenimizin ataması yapıldı. Onların sevincini bizler de paylaşıyoruz ancak geriye kalan ve atanamayan 300 bine yakın öğretmenin acısı daha büyük. Biz onların acısını paylaşıyoruz ve mücadelesine destek veriyoruz” dedi.

Ramazan Gezer’in hayat hikayesinin atanamayan öğretmenlerin sorunlarını acı bir gerçek olarak gün yüzüne çıkardığını ifade eden Sertel, şunları söyledi:

“Aileler çocuklarını bin bir zorlukla okutuyor. Okul bitince KPSS maratonuyla boğuşuyorlar. Çünkü AKP iktidarı ‘sen mezun oldun ama öğretmen olamazsın’ diyor. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için 42 işsiz öğretmen intihar etti. Doğu’da, Güneydoğu’da şehit olan çok sayıda polisimiz de ataması olmadığı için polisliği tercih eden öğretmenlerimiz. Öğretmen olamıyor, polis oluyor ve ne yazıkki şehit düşüyorlar. 2003-2015 yılları arasında KPSS'ye toplam 2 milyon 997 bin 518 işsiz öğretmen girdi. Ancak bu öğretmenlerin 494 bin 369’u yani yüzde 16'sı öğretmen olarak atanabildi. Geriye kalan ve yüzde 84'lü dilimi oluşturan işsiz öğretmenler ise, ya yeniden KPSS'ye girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda kaldı. Eğer AKP iktidarı bu sorunu çözemeyecekse eğitim fakültelerinde kontenjanlar azaltılıp bundan sonra eğitim fakültesi açılmamalı.”

AKP’NİN UTANCI

On binlerce öğretmen işsizken AKP iktidarının öğretmenlerin sorunlarını görmezden geldiğini vurgulayan Atila Sertel, “Atanamayan öğretmenler, başka iş yapmak zorunda bırakılan öğretmenler, AKP iktidarının utancıdır. On binlerce öğretmen işsizken, geçinmek için kağıt toplamak zorunda kalırken Adaletsiz Kalkındırma Partisi nasıl olurda adaletten söz eder? Kendi yandaşlarını, lise mezunu olsa bile önemli kurumlarda memur ve hatta müdür yapıyorlar ancak işsiz öğretmenlerin sorunlarını görmezden geliyorlar. Madem bu öğretmenler iş bulamayacak, madem öğretmen olamayacak neden o okullarda okutuyorsunuz” diye konuştu.

“ZORLUKLA OKUDUM, KAĞIT TOPLUYORUM”

Daha sonra söz alan 13 yıldır atamadığı için kağıt toplamak zorunda kalan Fizik Öğretmeni Ramazan Gezer ise fakir bir ailenin çocuğu olduğunu ve çok zor şartlarda okuduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Üniversiteye çok zor şartlar altında hazırlandım. Babam beni büyük zorluklarla okuttu. Malatya İnönü Üniversitesi’nde 4 yıl okudum. 1.5 yıl tezsiz yüksek lisans yaptım. KPSS sınavlarına girdim ama 13 yıldır atanamadım. Evimi geçindirmek için sokaklardan kağıt toplamaya başladım ancak şimdi kağıt toplamama da izin verilmiyor. Kendi halkımız işsiz, öğretmenlerimiz işsiz ama Suriyelilere iş imkanları yaratılıyor. Suriyeliler sigortasız olarak çalıştırılıyor ve buna göz yumuluyor. Ben artık atanmak da istemiyorum ancak atanamayan arkadaşlarım için mücadele edeceğim.”