Türkiye’den Mısır’a Mursi Tepkisi: Kararı Derhal Geri Alın

Türkiye’den Mısır’a Mursi Tepkisi: Kararı Derhal Geri Alın
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen müebbet ve idam cezalarına ilişkin Türkiye'den sert tepki geldi.Dışişleri Bakanlıklığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Askeri...

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen müebbet ve idam cezalarına ilişkin Türkiye'den sert tepki geldi.

Dışişleri Bakanlıklığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz” ifadesi yer aldı.

Mursi’nin Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve geldiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Mursi’nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır’ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır’ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir.”

İKİ DAVA KARARA BAĞLANDI

Mısır’da “casusluk” ve “hapishaneler baskını” davalarının karar duruşması başkent Kahire’deki polis akademisinde bugün yapıldı.

Mahkeme, kamuoyunca “casusluk” davası olarak bilinen davada, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii’nin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Darbe mahkemesi, Mursi ve Bedii dahil hapisteki yedi Müslüman Kardeşler üyesi hakkında “hapishaneler baskını” davasında 16 Mayıs’ta verilen idam cezalarını ise onadı.

ÇAVUŞOĞLU: KARAR SİYASİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin dışişleri bakanlarının Yemen’deki krizi masaya yatırmak üzere düzenlediği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantı için gittiği Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de TRT’ye konuşan Çavuşoğlu, Mursi’ye verilen idam cezasının hukuki değil, siyasi olduğunu ifade etti.

Reuters’ın haberine göre; Bakan Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde Kürt militanların ilerleyişinin sivilleri kaçmak zorunda bıraktığını ifade etti.