Türkiye'de Engelli Olmak! Hergün 14 Km Yol...

KARS'a 7 kilometre uzaklıktaki Karacaören Köyü'ne akülü tekerlekli sandalye ile gidip- gelen 43 yaşındaki Durbaba Satılmış, dondurucu soğuklar ve sokak köpekleri ile mücadele ediyor.17 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Türkiye'de Engelli Olmak! Hergün 14 Km Yol...

KARS'a 7 kilometre uzaklıktaki Karacaören Köyü'ne akülü tekerlekli sandalye ile gidip- gelen 43 yaşındaki Durbaba Satılmış, dondurucu soğuklar ve sokak köpekleri ile mücadele ediyor.

17 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu belden aşağısı tutmayan Satılmış, engelli merdiveni olmadığı için dolmuşlara binemediğini söyledi.

Köyde annesiyle birlikte yaşayan Durbaba Satılmış, evin ihtiyaçlarını karşılamak için her gün şehir merkezine akülü sandalyeyle gidip gelirken büyük sıkıntılar yaşıyor. Bulunduğu güzergahta engelliler için herhangi bir otobüs veya minibüs bulunmadığı için köyle şehir arası gidiş gelişlerinde en büyük korkusunun sokak köpekleri olduğunu ifade eden Durbaba Satılmış, soğuğa kat kat giyinerek ve zamanla alıştığını belirtti. Bazen köpeklerin sürü halinde peşinden geldiğini vurgulayan Durbaba Satılmış şöyle konuştu:

"Şeker fabrikasında geçirdiğim iş kazası sonucu her iki bacağımı kullanamıyorum. 17 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Sahibi olduğum tek ulaşım aracı olan akülü tekerlekli sandalye ile ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Ama onun da büyük sıkıntıları var. Engelli derneği olan Dolunay’ın üyesiyim. Bekarım ve birlikte yaşadığım annem yaşlı. Diğer kardeşim bir suçtan cezaevinde olduğu için evin tüm ihtiyacını ben karşılıyorum. Şehirden aldıklarımı akülü aracım ile eve götürüyorum. Kışın hem köpekler hem buzlu yollar hem de soğuk beni çok yoruyor. Bulunduğum güzergahdaki otobüsler egellilere uygun olmadığı için yararlanamıyorum. Kars'a geliş ve gidişlerde otobüslerden yararlanmak istiyorum."