Türkiye'de coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 425'e yükseldi

Türkiye'de coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 425'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

- Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktalarımızdan biri. Bilim kurulumuz salgının riskle seyrettiği yerlerde daha sıkı tedbirler alınması için kararlar aldı 

- 60 yaş üstündeki ölümler bizi üzüyor. Buradan bir kez daha uyarıda bulunuyorum, lütfen dikkat edelim. Virüsle mücadelede alınacak yeni tedbirler var. Bilim Kurulumuz hareketliliğin daha da azaltılması yönünde karar aldı. Bu karaları Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır.

- Son 24 saatte 16 bin 160 test yapıldı, 2 bin 786 yeni pozitif vaka tespit etti. Bugün kaybettiğimiz 69 kişiyle toplam can kaybımız 425'i buldu. Toplam vaka sayımız 20 bin 921 oldu. 

-  İstanbul'da 12 bin 231, İzmir'de 1105, Ankara'da 860, Konya'da 601, Kocaeli'de 500 vaka var. 56 ilde virüs nedeniyle vefat yaşandı.

- Türkiye'de iyileşen hasta sayısı 484'e yükseldi.

-  Şehirler arası hareketliliği daha fazla kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç var. Başta İstanbul olmak üzere sokak hareketliliği beklenen düzeye inmedi.

- Hayatını kaybedenlerin yüzde 78,7'sini 60 yaş üstü vatandaşlar oluşturuyor. 50 yaş üzerindeki vefat sayısının giderek daha artmış olduğunu ve özellikle erkek oranının kadınlara göre yüksek olduğunu gördük.

- Türkiye'nin analizi, şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye

Soru-Cevap

- (Çin'den gelen ilaç) Entübe edilmeden başlanmasının daha faydalı olacağı düşünülüyor. 

- (Hayatını kaybeden sağlık çalışanları) Benim de gönlümden şehit olarak geçmeleri yatar. Önümüzdeki günlerde gündeme gelebilecek bir konu 

-Bilim Kurulu'nda bir bilim insanında coronavirüs tespit edildi