Türk Gemisi 'Tuna-1' Dünya Basınında

Türk Gemisi 'Tuna-1' Dünya Basınında
“Tuna-1” isimli Türk yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem da havadan vurulduğu haberi, dünya basınında geniş yer buldu.Sözcü'nün haberine göre;Dün akşam saatlerinde, Libya açıklarında hem karadan hem de havadan...

“Tuna-1” isimli Türk yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem da havadan vurulduğu haberi, dünya basınında geniş yer buldu.

Sözcü'nün haberine göre;

Dün akşam saatlerinde, Libya açıklarında hem karadan hem de havadan bombalanan Türk ticaret gemisi Tuna-1 ve saldırıda hayatını kaybeden ve Türk vatandaşı üçüncü kaptanın saldırıda hayatını kaybetmesi dış basında da geniş yer buldu.

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Türk kuru yük gemisi Tuna-1′in Libya’nın Tobruk limanına yanaşmak üzereyken havadan bombalandığı bilgisine yer verdi. Geminin üçüncü kaptanının hayatını kaybettiği bilgisine yer verilen haberde, mürettabattan bazılarının da yaralandığı bildirildi.

“145 KİLOMETRE KALA UYARDIK”

Reuters’a konuşan kaynaklar, geminin alev aldığını ve Tobruk limanına çekildiğini bildirdi.

Ankara’nın yönelttiği suçlamalar hakkında Reuters’a konuşan Libyalı bir ordu yetkilisi, “Derna kentine yaklaşmadan 145 kilometre önce bir saldırı olabileceği konusunda gemiyi uyardık ancak yetkililer uyarımıza aldırış etmedi” şeklinde konuştu.

Haberde Türk Dışişleri Bakanlığı’nın, “Uluslararası sularda, sivil bir gemiyi hedef alan bu saldırıyı lanetliyoruz” ifadelerine yer verildi.

“TÜRKİYE, LİBYA’YA SİLAH GÖNDERİYOR”

Haberde, Libya Başbakanı Abdullah El-Tani’nin şubat ayında yaptığı şu açıklamaya verildi: “Türkiye ile ticaret yapmaya son veriyoruz çünkü Tükiye Tripoli’deki ayrılıkçı gruplara silah gönderiyor. Bu yüzden de Libyalılar birbirini öldürüyor.”

Yine aynı haberde, ocak ayında Libya hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, Libya’nın Akdeniz sularına demirleyen bir Yunan petrol tankerini bombaladığı bilgisine yer verildi.

ABC, Daily Mail ve RT de internet sitelerinde Reuters’ın bilgilerini geçerken, Wall Street Journal ve Bloomberg de saldırı haberine internet sitelerinde geniş yer verdi.