Tunç Soyer, kazandığında yapacağı ilk şeyi açıkladı

Tunç Soyer, kazandığında yapacağı ilk şeyi açıkladı
CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Soyer, "Kazanırsam ilk gün en düşük oyu aldığım ve en yüksek oy aldığım mahalleye gideceğim. En düşük oy aldığım mahalleye gidip 'Hiç merak etmeyin ben sizin belediye başkanınızım' diyeceğim" dedi.

Sözcü yazarı Uğur Dündar, gazeteci Korcan Karar'ın CHP tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Tunç Soyer ile yaptığı söyleşiyi okurlarına aktardı.

Dündar'ın "Tunç Soyer: Siyasetin dili değişmeye İzmir’den başlayacak" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

'KAZANIRSAM İLK GÜN EN DÜŞÜK OY ALDIĞIM MAHALLEYE GİDECEĞİM'

Bize giydirmeye çalıştıkları bu kıyafet bu bedene uymuyor artık. Çünkü bu beden başka bir şey istiyor. Bizi bir şeyin içine sokmaya çalışıyorlar. Ayrıştıracak, ötekileştirecek kutuplaştıracak, bizi birbirimize karşı düşmanlaştıracak bir şey yapmaya çalışıyorlar. Zillet İttifakı diyorlar mesela… Aynı apartmanda oturan herkesin aynı partiye oy vermesi mi lazım? Senin komşun bir başkasına oy veriyor diye niye rezil olsun? Niye ‘zillet' olsun? Yani bu memlekette ezana karşı veya 

Müslümanlığa karşı bir protesto, bir hareket olabilir mi? Böyle bir hareket tarihte ne zaman görülmüş? 
Böyle bir şey mümkün mü? Böyle bir şeyle nasıl suçlarsınız insanları? Bu dil bize gerçekten yakışmıyor ve bizim bundan bir an önce kurtulmamız lazım. Gerçekten de Türkiye artık bu değişimin eşiğinde İzmir bu değişimi yapmaya muktedir. Diyorsunuz ya İstanbul filan. Neden biliyor musunuz?

Çünkü yerelde Ekrem İmamoğlu da, Ankara'da Mansur Yavaş da, Adana'da, Seyhan'da Zeydan da… Hepimizin ortak noktası şu; biz insanlara dokunuyoruz. Biz insanlarla sokakta beraberiz. Göz göze geliyoruz, insanlarla konuşuyoruz el sıkışıyoruz. Görüyoruz insanların ne istediğini, ne beklediğini siyasetten, hükümetten, belediyeden, devletten. 
Dolayısıyla söylediğimiz şey çok doğru bir tespit. Hayat böyle aktığı için, yerelde aktığı için insanlar farkında, yerel siyasetçiler farkında, ama merkezde siyaset üretenler çok farkında değil.

-Kazanırsanız veya kaybederseniz ne yapacaksınız?

Tunç Soyer: Kazanırsam; ilk gün en düşük oyu aldığım ve en yüksek oy aldığım mahalleye gideceğim. En düşük oy aldığım mahalleye gidip şunu söyleyeceğim; hiç merak etmeyin ben sizin belediye başkanınızım…