TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz

Trabzon'da Dr. Esra Ersöz Genç'e yönelik şiddetle ilgili açıklama yapan TTB Merkez Konseyi, bu şartlarda hekimlik yapılamayacağını, sağlık hizmeti sunulamayacağını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 11:44
TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde tedavi gören akciğer kanseri olan coronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları Dr. Esra Ersöz Genç'e saldırdı. Hekime yönelik şiddetin ardından TTB Merkez Konseyi açıklama yayımlayarak, "Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz! Nasıl ki Covid-19 virüsünü yenmeyi başaracaksak, 'sağlıkta şiddeti' ülkemizin gündeminden çıkarmayı başaracağız" ifadelerini kaydetti.

Açıklamada, kadın doktorun oksijen tüpüyle kovalandığı belirtilerek, "Hekim ve sağlık çalışanlarının bile kontrollü ve özel koruyucu ekipmanla girdiği bölgeye topluca girip, camlara ve tıbbi cihazlar zarar verildi. Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir" denildi.

Etkin bir cezai yaptırım uygulanmalı

Sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemeyeceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı, yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz.
Covid-19 ortamında kendisinin ve yakınlarının hayatını da riske alarak görev yapan genç bir kadın hekime bu saldırının yapılması, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bölümde bütün hastaları da riske sokarak baskın yapılabiliyor olması, Covid-19 salgını sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir.
Öncelikle gerek hekim ve sağlık çalışanlarında yarattıkları fiziksel ve ruhsal travmalar gerek hastaneye ve hastalara verdikleri zarar gerekse de salgın ortamında topluma verecekleri virütik ve kültürel tahribat dikkate alınarak bu saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz."

Başta Dr. Esra Ersöz Genç olmak üzere Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde görev yapan bütün meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerinin iletildiği açıklamada, "Yalnız olmadıklarının ve sağlıkta şiddeti el birliği ile bu ülkenin gündeminden çıkarmaya kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" denildi.