TOBB’dan Koalisyon Çağrısı

TOBB’dan Koalisyon Çağrısı
Rıfat Hisarcıklıoğlu: 6 yıldır yerimizde sayıyoruz. Koalisyon hükümeti hemen kurulmalı.Adana’nın vegi rekortmenleri ve Adana TOBB Endüstri Meslek Lisesi’nin Protokol İmza Töreni’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği...

Rıfat Hisarcıklıoğlu: 6 yıldır yerimizde sayıyoruz. Koalisyon hükümeti hemen kurulmalı.

Adana’nın vegi rekortmenleri ve Adana TOBB Endüstri Meslek Lisesi’nin Protokol İmza Töreni’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin büyümede 6 yıldır yerinde saydığını belirterek, koalisyon hükümetinin hemen kurulması gerektiğini söyledi.

Adana Rekortmenleri ve Adana TOBB Endüstri Meslek Lisesi Protokol İmza Töreni, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve davetlilerin katılımıyla HiltonSA Otel’de gerçekleştirildi.

Protokol konuşmalarının ardından kürsüye gelen Hisarcıklıoğlu, bölge ve ülkedeki ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki nüfusun neredeyse yarısının kadınlardan oluştuğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kadın girişimci oranın ise yüzde 7 olduğunu aktardı. Kadınların girişimcilikte daha çok aktif olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Allah israfı haram kılmış. Nüfusumuzun neredeyse yarısı kadınlardan oluşurken, girişimci kadınlarımızın yüzde 7 olması üzücü bir durum” dedi.

MESSI ÖRNEĞİ

FIFA’nın, Ronaldo, Messi gibi yıldız futbolculara pozitif ayrımcılık sağladığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, girişimcileri de yıldız futbolculara benzetti. Hakemlere yeni getirilen kurallara göre futbola değer katan ve güzelleştiren yıldız oyunculara pozitif ayrımcılık yapıldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Vergisini veren, üretimini yapan, ihracat yapan, adam istihdam eden herkesi pozitif ayrımcılıkla koruyalım, gözetelim, onlara gözümüz gibi bakalım. Bu kardeşlerimiz olmasa, Türkiye’de ne üretim olur, ne zenginlik, ne de iş ve aş olur. Eğer bu ülkede işlerin, bürokrasinin çarkı dönüyorsa, vergiyi veren, adam çalıştıran bu kardeşlerimiz sayesinde. Kamudaki tüm kardeşlerimizden rica ediyorum, çünkü yarın çocuklarınıza işi bunlar verecek. Bunlar işlerini büyütsünler ki daha çok iş çıksın. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde en önemli sıkıntısı istihdam. Her yıl 1 milyon kişiye iş bulmak zorundayız.

“6 YILDIR AYNI YERDE DURUYORUZ”

7 Haziran’da gerçekleşen seçimde, milli iradenin koalisyondan yana karar verdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, koalisyon hükümetinin kurulması için 4 siyasi partiyi de ziyaret ettiklerini açıkladı. Ekonominin tıkandığını ve son 6 yıldır da aynı yerde durduğunu sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kişi başına düşen gelirimizi 10 bin dolara getirdik, kaldık. 6 yıldır aynı yerde duruyoruz. 2013′te Türkiye’de gayrı safi hasıla 820 milyar dolarken 2015′te bu rakam 780 milyar dolar civarına ulaştı. 2 seneye göre herkes ileri giderken 40 milyar dolarlık kaybımız söz konusu. Biz tekrar hızlı bir büyüme dirayetine girmek durumundayız. Yeni bir hükümetin, koalisyon hükümetinin hızla kurulup, Türkiye’nin ekonomik meselelerine hızla, acilen tedbir alınması lazım. Yeni bir büyüme modeline ihtiyacımız var. 30 sene önce Yunanistan ekonomisiyle Türkiye ekonomisi eşitti. Petrol zengini Suudi Arabistan bizden daha da büyüktü. Şimdi, 30 sene sonra görünen Suudi Arabistan ve Yunanistan üst üste koy, artık bir Türkiye ediyorlar, haberiniz olsun”.

Konuşmaların ardından Adana TOBB Endüstri Meslek Lisesi için protokol imzalandı. Protokolden sonra Adana’daki vergi rekortmenlerine ödül verildi. Ödülleri, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Adana Valisi Mustafa Büyük verdi.