Telefon Dolandırıcıları İki Kez Çarptı

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın, "Telefon dolandırıcıları aradığında, telaşa kapılmayın, rahat olun. Hatta bildiğiniz en galiz küfrü edip kapatın" uyarısına rağmen her gün yeni dolandırılma hikayeleri gelmeye...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Telefon Dolandırıcıları İki Kez Çarptı

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın, "Telefon dolandırıcıları aradığında, telaşa kapılmayın, rahat olun. Hatta bildiğiniz en galiz küfrü edip kapatın" uyarısına rağmen her gün yeni dolandırılma hikayeleri gelmeye devam ediyor. Son kurban ise İstanbul Silivri'de yaşayan 82 yaşındaki Cemile Esentürk oldu. Dolandırıcılara önce 170 bin lirasını kaptıran Cemile Teyze, iki gün sonra da kendilerini polis gibi tanıtan dolandırıcılara 45 bin lirasını verdi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, eşi ile birlikte İstanbul'un Silivri ilçesinde yaşayan 82 yaşındaki Cemile Esentürk'ü ev telefonundan arayan dolandırıcılar, "Kimlik bilgileriniz bir terör örgütü tarafından kullanılıyor. Banka hesaplarınızı ele geçirdiler. Operasyon yapacağız" bahanesiyle tuzağa düşürdü.

Esentürk, telefon dolandırıcılarına 170 bin lira kaptırdı. Dolandırıldığını fark edince de Silivri'de karakola giderek şikâyetçi oldu.

2 GÜN SONRA TEKRAR ARADILAR

Ancak dolandırıcılar iki gün sonra Esentürk'ü ev telefonundan tekrar aradı. Kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, "Sizi dolandıran kişileri yakalayarak gözaltına aldık. Paralarınız bulduk. Şahısları teşhis etmeniz gerekiyor" dedi.

'DOLANDIRANLARA İNANDIN BİZE Mİ İNANMIYORSUN'

Telefon dolandırıcıları, Esentürk'e hemen kimliğini ve banka cüzdanlarını alarak evden çıkmasını söyledi. Yaşlı kadın randevu yeri olan bankanın önüne geldi ama dolandırıcıyı arayarak, "Resmi polis aracıyla gelin. Yoksa size inanmam" dedi. Polis olduğunu tekrar eden telefon dolandırıcısı yaşlı kadına "Gerçek polisiz. Dolandıranlara inandın. Bize mi inanmıyorsun" dedi. Telefon dolandırıcısı, Esentürk'ü, "Bankadaki 45 bin lirayı çek, başka bankaya yatır yoksa paraları kullanamazsın" diyerek kandırdı.

POLİS HER YERDE ONLARI ARIYOR

Esentürk de bankadan çektiği 45 bin lirayı, yanına gelen ve sivil polis olduğunu söyleyen telefon dolandırıcısına elden teslim etti. Cemile Esentürk'ün paraları verdiği yerde bir müddet beklemesini söyleyen dolandırıcı kaçtı. Esentürk bankanın önünde bir süre bekledikten sonra Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek durumu polislere anlattı. İkinci kez dolandırıldığını anlayan ve yine şikâyetçi olan Esentürk için polis ikinci defa soruşturma başlattı. Esentürk'ün iki seferde 215 bin lira kaptırdığı telefon dolandırıcıları her yerde aranıyor.