TBMM Başkanlığı Seçiminin 3. ve 4. Turu Bugün Yapılacak!

TBMM Başkanlığı Seçiminin 3. ve 4. Turu Bugün Yapılacak!
Meclis Başkanlığı seçiminde dün adaylar gerekli oyu alamadı. Bugün üçüncü ve dördüncü tur için oylama yapılacak.Meclis bugün Başkanı’nı seçecek. Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak üçüncü oylamada üye tamsayısının...

Meclis Başkanlığı seçiminde dün adaylar gerekli oyu alamadı. Bugün üçüncü ve dördüncü tur için oylama yapılacak.

Meclis bugün Başkanı’nı seçecek. Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyalan iki aday için dördüncü oylama yapılacak.

Meclis Başkanlığı seçiminde dün adaylar gerekli oyu alamadı. Bugün üçüncü ve dördüncü tur için oylama yapılacak.

TBMM Genel Kurulu Meclis Başkanı seçimini yapmak üzere saat 15.00'te CHP’nin Meclis Başkanı adayı, Antalya Milletvekili ve Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplanacak. Oturumda Meclis’i yönetecek olan Baykal oy kullanmayacak.

DÖRT ADAY YARIŞACAK

Başkanlık seçiminde AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz, CHP’nin adayı Deniz Baykal, MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. TBMM Başkanı seçiminin 3 ve 4'üncü tur seçimleri gerçekleştirilecek. Üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyalan iki aday için dördüncü oylama yapılacak.

AK Parti 258, CHP 132, MHP 80, HDP 80 sandalyeye sahip. Meclis Başkanı seçiminin kaderini ise MHP ve HDP’nin tavrı belirleyecek.

MECLİS 1 TEMMUZ’DA TATİLE GİRMEYECEK

Meclis 1 Temmuz’da tatile girmeyerek çalışmalarına devam edecek. Kabul edilen Danışma Kurulu’nun önerisine göre Meclis TBMM İçtüzüğü'nün 5'inci maddesine göre 1 Temmuz 2015'te tatile girmeyerek çalışacak.

ANKA