Suriye'ye Yardımı 2 Katına Çıkarıyor...

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’ye yapılacak yardımları iki katına çıkaracaklarını ve 2.3 milyar sterlin bağışta bulunacağını açıkladı.İngiltere'nin başkenti Londra'da Birleşmiş Milletler, İngiltere, Almanya,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Suriye'ye Yardımı 2 Katına Çıkarıyor...

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’ye yapılacak yardımları iki katına çıkaracaklarını ve 2.3 milyar sterlin bağışta bulunacağını açıkladı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Birleşmiş Milletler, İngiltere, Almanya, Kuveyt ve Norveç işbirliği ile bugün yapılan Suriye Donörler Konferansı ev sahipliği yapıyor. Konferansın ana konusunu Suriye'deki savaştan etkilenenlere yapılacak insani yardım ve sağlanacak iş ve eğitim fırsatları oluşturuyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, konuyla ilgili olarak bugün Guardian gazetesinde yayımlanan bir makalesinde Suriye'deki insani krizle ilgili bugün Londra'da yapılacak olan konferansta da açıklayacağı yeni stratejiyi anlattı. Yazıda insani krize yeni bir yaklaşım getirmenin vaktinin geldiğini ifade eden Cameron, mültecilerin barınma ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla maddi destek verilmesi gerektiği vurguladı.

İngiltere 2.3 Milyar Sterlin Bağışta Bulunacak

Yazısında İngiltere'nin yardımlarını iki katına çıkaracağını ve 2.3 milyar sterlin bağışta bulunacağını belirten Cameron, yardımların, çok sayıda Suriyeli'nin bulunduğu Türkiye, Lübnan ve Ürdün'de mülteci çocukların eğitimine de kullanılacağını, bunun uzun dönemli istikrar için şart olduğunu yazdı. Cameron ayrıca Ürdün ve Lübnan'a, mülteci göçü işe baş edebilmeleri için uluslararası kurumlar tarafından ucuz kredi sağlanacağını da vurguladı.

70 Ülke Lideri Katılıyor

Başkent Londra’da gerçekleştirilen Suriye Donörler Konferansı’nda dünya liderleri, Suriye'deki savaştan kaçan mültecilere ayırmayı amaçladıkları 9 milyar dolar tutarındaki yardım ile Lübnan, Türkiye ve Ürdün gibi Suriye'ye komşu ülkelerde yaşayan mültecilere insani yardımın yanı sıra iş ve eğitim fırsatlarını masaya yatıracak.

Dördüncüsü düzenlenen "Suriye ve Bölgesi'ne Destek 2016" başlıklı konferansa, 70 ülkeden liderlerin, bakanların, sivil toplum kuruluşlarının ve bazı önde gelen uluslararası şirketlerin katılıyor. konferansta Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.