Suriye'de Rejim Güçleri, Türkiye Sınırındaki O Bölgeyi Ele Geçirdi!

İngiliz Reuters haber ajansı, Suriyeli Kürt güçlerinin (YPG) dün gece Türkiye sınırı yakınlarında bulunan ve muhaliflerin elindeki Suriye ordusuna ait askeri hava üssünü ele geçirdiğini duyurdu.İngiltere merkezli Suriye İnsan...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Suriye'de Rejim Güçleri, Türkiye Sınırındaki O Bölgeyi Ele Geçirdi!

İngiliz Reuters haber ajansı, Suriyeli Kürt güçlerinin (YPG) dün gece Türkiye sınırı yakınlarında bulunan ve muhaliflerin elindeki Suriye ordusuna ait askeri hava üssünü ele geçirdiğini duyurdu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kürt güçleri ile rejim birlikleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Miniğ Hava Üssü ile ilgili ilk haberleri doğruladı. İzleme Örgütü, Rusya'nın bölgede direnen muhaliflere karşı en az 30 hava saldırısı düzenlediğini de ekledi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye bağlı YPG'nin, muhaliflerin geçen hafta Şam rejimi tarafından Halep'in kuzeyinde başlatılan kara operasyonuyla mücadele etmesini fırsata çevirdiği belirtiliyor.

Miniğ’in düşmesi muhalifler adına bir darbe daha anlamına geliyor. Muhaliflerin Azez koridorundaki kalesi niteliğindeki Tel Rifat’ın Türkiye ile olan bağlantısı büyük oranda kesilecek.

3 Şubat’ta silahlı muhaliflerin kuşatması altındaki Şii nüfusa sahip Nubbul ve Zehra köylerine ulaşan ordu birlikleri ve müttefiki Hizbullah güçleri, Türkiye ile vilayetin merkezi olan bölünmüş Halep şehri arasındaki yaşamsal öneme sahip Azez koridorunu kesmişti.